Cechy okien w konstrukcji pasywnej

Aby wybudować dom, który będzie tani w eksploatacji i jednocześnie ekologiczny trzeba przygotować dosyć dużą ilość gotówki lub zwyczajnie zaciągnąć dosyć duży kredyt. Ma to jednak swój szczytny cel i w ciągu kilku lat inwestycja powinna się zwrócić, ukazując pożyteczność wybranych rozwiązań.

Konstrukcja pasywna

Konstrukcja pasywna domu musi być tak wykonana, aby jak najmniej ciepła miało szansę na wydostanie się na zewnątrz, a ciepło wpadające przez okna mogło zminimalizować potrzebę intensywnego ogrzewania pomieszczeń. Współczynnik przenikalności cieplnej zarówno dla ścian, jak i dla okien powinien wynosić U – 0,8 lub mniej.

Ramy okien posiadających cechy pasywne mają kilka komór, a ich łączenie z zespolonymi trzyszybowymi kompletami oszklenia zostało przeprowadzone dzięki specjalistycznego klejowi i uszczelkom mającym za zadanie kompletnie zagrodzić drogę uciekającemu przez szczeliny powietrzu.

Koszty okien pasywnych

Koszty okien w konstrukcji pasywnej w dużej mierze zależą od producenta i rodzaju komponentów, jakich użył do produkcji swoich okien. Okna pasywne należy kupować z montażem i cenę obliczać w taki sposób, żeby uwzględniać również oszklenie całego domu, a nie tylko jednego wybranego okna.

Rama PCV będzie znacznie tańsza niż drewniana, a przy tym nie wymagająca konserwacji i wymian po kilku latach złego użytkowania. Ramy PCV są zdecydowanie lżejsze i trwalsze. Mimo estetyki i trwałości okna drewniane wypadają gorzej, gdyż trzeba zapłacić za nie nawet kilkadziesiąt procent więcej niż za ich wersje z tworzywa sztucznego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Odzysk ciepła

Okna pasywne oprócz spełniania tak ważnej funkcji jaką jest zachowanie we wnętrzu jak największej ilości ciepła służą też do jego odzyskiwania z promieni słonecznych. Zamontowanie okien na ścianie południowej służy własnie temu zadaniu. Podczas miesięcy letnich słońce może wydawać się wręcz nieznośne i w takich sytuacjach warto ratować się odpowiednimi żaluzjami odbijającymi światło. W pozostałych porach roku odbieranie promieni słonecznych zamieniających się w pomieszczeniu w przyjemne ciepło jest zdecydowanie na miejscu.

Okna pasywne przepuszczają do 50 do 65% ciepła z zewnątrz do wewnątrz, dzięki czemu oszczędność osiągnięta dzięki nim jest tak istotna i warta uwagi – ponieważ świadomość ekologii i oszczędności wszelkiej energii jest w Polsce coraz bardziej popularna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here