Nie każdy z nas może pochwalić się prawdziwym talentem do rysowania, jednakże każdą umiejętność jesteśmy w stanie wyćwiczyć, nawet jeśli początkowo wydaje się nam, że nigdy w życiu nie zostaniemy prawdziwymi malarzami czy rysownikami. Nie musimy jednak od razu być w tej dziedzinie najlepsi, jeśli chcemy czerpać z niej radość i po prostu stworzyć z niej taką aktywność, jaka wypełniałaby nasze wolne chwile, podczas których zwykle się nudzimy i które przeważnie marnujemy – a to oglądając telewizję, a to grając w bezsensowne gry komputerowe. Ćwicząc rysowanie, podwyższamy swoje zdolności manualne, uczymy się nowych technik i rozwijamy swoje półkule mózgowe. W tym artykule przeczytasz o tym, jak narysować konia.

Jak nauczyć się rysowania?

jak narysować koniaMożemy to wszystko zrobić w bardzo prosty i przyjemny sposób, rozpoczynając swoją naukę od opanowania kilku podstawowych elementów i dowiedzenia się, jak powinno się je rysować. Bo niektórzy rzeczywiście mają prawdziwy talent do szkicowania i potrafią zupełnie z głowy namalować w ciągu paru minut bitwę pod Grunwaldem czy inne pełne szczegółów wydarzenie, jednakże większość amatorów rysownictwa posługuje się początkowo gotowymi schematami, z których sami też możemy skorzystać. Dowiemy się z nich między innymi, jak narysować konia. Skorzystajmy więc koniecznie z tej sprawdzonej i praktycznej instrukcji i cieszmy się tym, że udało nam się wykonać nasz pierwszy prawdziwy rysunek.

Rysowanie z dziećmi

Aby zabawa była jeszcze bardziej udana, koniecznie namówmy do niej swoje dzieci. One też z przyjemnością zajmą się nauką rysowania konia, zwłaszcza jeśli na ogół przepadają za zwierzętami i potrafią opowiadać lub czytać o nich całymi godzinami. Razem ze swoją pociechą zasiądźmy więc do wygodnego stołu, przygotujmy sobie dwie kartki (a najlepiej więcej, gdyby przypadkiem coś nam nie wyszło), weźmy do ręki zwykłe ołówki i rozpocznijmy nową przygodę!

Jak narysować konia?

Najpierw musimy namalować zarys swojego konia. Na środku kartki, bliżej jej dolnego brzegu narysujmy lekko spłaszczone i zgięte w dół kółko. Powinno być ono szersze niż wyższe – to tułów naszego konika. Kształtem musi ono przypominać zwykłe ziarno fasoli – jeżeli nam uda się je wykonać, pomóżmy w tym swojemu dziecku lub poprośmy je o naśladowanie naszych ruchów. Następnie z lewej lub prawej strony fasolki ciągniemy w górę dwie krótkie w miarę proste linie, które wyznaczą szyję naszego zwierzaczka. Domalowujemy do nich równie spłaszczone kółeczko (główkę) i dwa małe, zachodzące na siebie trójkąciki (uszka). Podstawy mamy już przygotowane, teraz czas rozpocząć prawdziwą zabawę!

W tej chwili zajmiemy się nogami – nasz konik chce przecież biegać i hasać! Przednie nogi namalujmy od tej strony, gdzie powstała głowa naszego konika. Prostymi liniami stwórzmy dwie figury przypominające bardzo wysoki trapez, robiąc to tak, aby jedna noga zachodziła na drugą. Tylne nogi są niestety znacznie cięższe do namalowania, dlatego z nimi będziemy musieli się trochę natrudzić. Pokombinujmy z różnymi ustawieniami i starajmy się cały czas, aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie. Skoro nam samym namalowanie tylnych nóżek może sprawić nie lada problem, nasze dziecko (zwłaszcza kilkuletnie) raczej nie poradzi sobie zbyt dobrze z tym zadaniem i może się szybko sfrustrować lub zdenerwować. Uspokójmy je i pomóżmy mu w rysowaniu. Możemy nawet samodzielnie namalować te tylne nogi konika na pracy nasze pociechy, aby zaoszczędzić jej niepotrzebnych nerwów i odrobinę ją uspokoić. Z czasem dziecko samo będzie chciało powtórzyć nasze ruchy. Musi się tylko do tego odpowiednio nastawić i przygotować.

Pamiętajmy o detalach

jak narysować koniaNasz prowizoryczny konik jest już prawie gotowy. Teraz powinniśmy tylko dorysować mu bujne włosy i wspaniały, gęsty ogon. Między naszymi dwoma uszkami stwórzmy wielką grzywę, starając się ją uzupełnić mniejszymi włoskami – małymi i krótkimi liniami. Następnie tuż za głową zwierzaka rysujemy przedłużenie grzywy, czyli całe jego włosy. Zabawmy się nimi i sprawmy, by wyglądały tak, jak gdyby były targane na dużym wietrze. Teraz czas na ogon. Rysujemy go niemalże tak samo jak włosy, z tą różnicą, że powinien on być na samym końcu nieco węższy niż na końcu.

Oczywiście są to ogólne zasady, których wcale nie musimy się trzymać. Jeśli bowiem poszukamy innych stron z poradnikami, na których znajdziemy artykuły dotyczące tego, jak narysować konia, prawdopodobnie spotkamy się z zupełnie odmiennymi wskazówkami i instrukcjami. Pamiętajmy, że rysowanie ma być i dla nas i dla naszych dzieci wspaniałą zabawą. Nie podchodźmy do niego zbyt poważnie i nie starajmy się wykonywać zawsze idealnych, perfekcyjnych w każdym calu rysunków. Zachęcajmy pociechy do pracy nad własną kreatywnością i pozwólmy im czasem na wykonanie nawet nie do końca pasujących elementów. Tylko w taki sposób naprawdę nauczą się one rysować!

[Głosów:17    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here