Jak rośnie ananas?

Wybierając owoce ze sklepowych półek nie możemy nie zauważyć dostojnych, nęcących wyglądem, prężących się ananasów. Tylko nie zbyt często je kupujemy, bo nie należą do najtańszych owoców. Ale czasem pozwalamy sobie na zakup ananasa chociażby dlatego, aby zanim go skonsumujemy ubarwił nasz stół. Częściej kupujemy ananasy w puszcze, które zużywamy do wystroju ciast, czy jako składnik sałatki. Wygodniejsza jest dla nas puszka z ananasem, bo tylko pozostaje ją otworzyć i nie musimy obierać owocu. Mamy gotowe krążki, które są soczyste i bardzo słodkie. Jak rośnie ananas?

Jak rośnie ananas?

Jak rośnie ananas?Ananas w odległych czasach rósł w tanie dzikim. I nadal tak rośnie zwłaszcza w Brazylii. Jest owocem, który w Europie był ceniony już w czternastym wieku. Ananas jest także rośliną uprawną. Uprawiany jest w wielu krajach świata i owocuje w porze letniej. Obecnie największym producentem ananasów na świecie są Chiny, Filipiny, Brazylia, Meksyk. Ananasy uprawia się nie tylko na polnych plantacjach, ale także w szklarniach, choć znacznie rzadziej. Pierwszy plon otrzymuje się mniej więcej około dwóch lat od założenia plantacji. Ananasy osiągają masę od jednego do dwóch kilogramów. Lecz zdarzały się przypadki, gdy masa tego owocu sięgała nawet pięciu kilogramów. Nieustannie plantatorzy tych owoców dokładają starań, by były one jak najdorodniejsze.

Ananasy są bardzo soczystymi i smacznymi owocami obfitującymi w wodę i w węglowodany

Nadają się do spożycia w stanie surowym, jak i po przetworzeniu na przykład na sok, czy dżem. A także owoce ananasa dodaje się do wielu wypieków i deserów. Są średnio kaloryczne, gdyż w 100 gramach mieści się 55 kalorii. Posiadają witaminę A, C, E, B6. Oraz wapń, potas, sód, fosfor, magnez, żelazo, mangan, cynk, jod, miedź. Owce ananasa wykorzystuje się przede wszystkim w gastronomi. Ale nie tylko, bo także w przemyśle kosmetycznym. Gdzie cenny jest nie tylko owoc, ale także łodyga rośliny. Ananasy nie rosną na wielkich drzewach. Lecz na dość niskich krzewach. I dlatego łatwo wyhodować je w cieplarni, czy nawet we własnym domu w doniczce. Pod warunkiem, że zostaną zapewnione im odpowiednie warunki. Warto jeść ananasy, bo są owocami które posiadają właściwości przeciwzapalne, obniżają gorączkę, przyspieszają gojenie ran, zmniejszają obrzęki, łagodzą ból, zapobiegają osteoporozie, wspomagają leczenie dny moczowej, łagodzą stany zapalne płuc i oskrzeli. A także wspomagają procesy przemiany materii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here