Jak utrzymać porządek w magazynie?

Magazyn to miejsce, w którym często ciężko jest utrzymać porządek. Chociaż klienci zazwyczaj nie widzą tego pomieszczenia, a wstęp do hali magazynowej mają tylko pracownicy, jest to pomieszczenie bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Chaos panujący w magazynie znacznie utrudnia pracę. Najlepiej więc nie dopuścić do takiej sytuacji i zadbać o porządek od samego początku wynajmowania magazynu. Dzięki odpowiedniej organizacji przestrzeni praca w magazynie będzie wydajniejsza, a jej wyniki bardziej wymierne.

Na porządek w magazynie składa się kilka czynników. Przede wszystkim magazyn należy dobrze rozplanować. Istotnym elementem dobrze zorganizowanego magazynu jest właściwie dobrany system regałów magazynowych. Odpowiednie ustawienie regałów, posortowanie towaru, ustalenie zasad pracy w magazynie – to czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania magazynu. Konieczne jest też przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić zarówno do strat w produktach, jak i do wypadków przy pracy. Przed wynajęciem magazynu należy mieć z góry przygotowany plan działania i rozmieszczenia wszystkich elementów w magazynie. Następnie pozostaje już tylko utrzymywać porządek w magazynie.  

Jak zrobić porządki w magazynie?

Porządkowanie magazynów nawet o niewielkiej powierzchni może okazać się nie lada zadaniem. Z tym zadaniem trzeba się zmierzyć choćby w celu znalezienia miejsca dla nowych produktów składowanych w magazynie.

Porządki w magazynie należy odpowiednio zaplanować. Należy je rozpocząć od opróżnienia regałów, szaf, półek, następnie zrobić ostrą selekcję przedmiotów tam przechowywanych. Przedmiotów niepotrzebnych czy zepsutych należy się pozbyć. Wyrzucając niepotrzebne przedmioty stwarzamy przestrzeń dla przedmiotów ważniejszych.

Przegląd regałów magazynowych

Warto też przyjrzeć się regałom magazynowym. Każdy regał magazynowy  należy dokładnie obejrzeć, sprawdzić, czy jego konstrukcja jest stabilna i czy jest w stanie wytrzymać obciążenie.

Wprawdzie regały metalowe to meble bardzo solidne, odporne na duże ciężary, na wszelkie warunki zewnętrzne, zadrapania, uszkodzenia, ale jeżeli zauważymy, że któryś z regałów posiada usterki, należy go wymienić na nowy. Gdy już będziemy pewni, że z regałami jest wszystko w porządku, należy odpowiednio posegregować i poukładać towar.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here