Jak zrobić pizze

Kiedy byliśmy mali, zazwyczaj w domu gotowało się tradycyjne dania kuchni polskiej. Jednak wraz z postępującą globalizacją, otwarciem granic i rozwojem możliwości podróżowania po całym świecie, do polskich kuchni wkradło się wiele dań z innych krajów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie dań pochodzących z innego kraju jest włoska pizza. Można ją zjeść praktycznie w każdym kraju, a wiele osób przygotowuje również własną pizzę w domu. Jeszcze kilka lat temu domowa pizza oznaczała grube, wyrośnięte ciasto drożdżowe bogato udekorowane dosłownie wszystkimi możliwymi dodatkami, z ogórkiem małosolnym na czele. Obecnie jednak coraz więcej osób doskonali się w tej sztuce i przepis jak zrobić pizze można znaleźć na prawie każdym blogu kulinarnym.

Jak zrobić pizze?

Jak zrobić pizzePodstawową kwestią jest dobrze przygotowane i wyrobione ciasto, którego składniki stanowią mąka, drożdże, ciepła woda, sól, cukier i oliwa. Najbardziej odpowiednim rodzajem mąki jest typ 0, jednak dobre ciasto wyjdzie nam też na zwykłej białej mące. Jeśli chodzi o drożdże, najwygodniej jest użyć drożdży typu instant, gdyż nie wymagają one dodatkowej pracy przy sporządzaniu zaczynu. Ciasto należy długo wyrabiać mikserem lub ręką, dobrze jest je też rozciągać i przerzucać w dłoniach, aby nabrało powietrza. Bardzo ważne jest, aby składniki były dobrze i starannie wymieszane, a ciasto wyrabiane naprawdę długo. Kiedy ciasto będzie gładkie i elastyczne, wkładamy je do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około jedną do dwóch godzin. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, należy je krótko wyrobić i odstawić na dodatkowy kwadrans.

Przygotowanie ciasta

Tak przygotowane ciasto rozciągamy palcami na posmarowanej oliwą blasze do pieczenia. Warstwa ciasta powinna być jak najcieńsza. Ciasta do pizzy nie powinno się wałkować, lecz rozprowadzać palcami zaczynając od środka blachy lub tortownicy. Wałkowanie ciasta na pizzę sprawia, że pozbywamy się wszystkich obecnych w nim pęcherzyków powietrza, a tym samym po upieczeniu straci ono swoją lekkość i będzie za twarde. Jeśli ciasto nie chce się dobrze rozciągać, można zostawić je na kilka minut aby odpoczęło i po tym czasie wrócić do formowania placka. Na koniec warto uformować delikatne brzegi, aby sos nie wypływał na zewnątrz. Ten etap przygotowania pizzy jest zwykle najtrudniejszy dla początkujących, ponieważ w źle wyrobionym cieście robią się dziury i w niektórych przypadkach można je tylko wyrzucić do kosza.

Jeśli jednak rozprowadzenie ciasta na formie do pieczenia zakończyło się powodzeniem, można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest posmarowanie ciasta sosem pomidorowym. Sos do pizzy przygotowuje się bardzo łatwo. Należy na łyżce oliwy podsmażyć dwa rozgniecione ząbki czosnku i zalać puszką passaty pomidorowej. Po przyprawieniu sporą porcją oregano, a także solą i odrobiną cukru gotujemy sos na małym ogniu przez około 15 minut. Sos rozprowadzamy na cieście łyżką lub silikonowym pędzelkiem.

Jakie dodatki do pizzy?

W kolejnym etapie układamy na pizzy ulubione dodatki. Klasyczny rodzaj pizzy czyli margherita składa się wyłącznie z sosu pomidorowego i sera, jednak dla wielu osób taka kombinacja jest niewystarczająca i mało atrakcyjna. Najpopularniejsze dodatki do pizzy to szynka, pieczarki, oliwki, warzywa, różne rodzaje serów. Na koniec należy całą pizzę szczodrze posypać tartym serem. Najlepiej nadaje się do tego mozzarella, ale jeśli akurat nie mamy w lodówce tego rodzaju sera, możemy wybrać dowolny inny ser żółty. Wyjątek od tej zasady stanowią dodatki w postaci wędlin, których nie przykrywamy serem, a kładziemy na samym wierzchu pizzy.

Pieczenie

Kluczowym aspektem przygotowania dobrej pizzy jest ostatni etap jej przygotowania, a więc pieczenie. Najlepiej piec pizzę w bardzo wysokiej temperaturze przez około 10 minut do momentu, kiedy ser zacznie się rumienić. Dobrze jest umiejscowić blachę do pieczenia w dolnej części piekarnika. Dodatkowe korzyści przyniesie również wykorzystanie specjalnego kamienia do pieczenia pizzy. Gotową pizzę najlepiej jeść od razu, chociaż zimna pizza z lodówki również znajduje swoich amatorów.

Jak zrobić pizzePizza jest daniem stosunkowo prostym w przygotowaniu, jednak wymaga też pewnej wprawy. Z tego też względu jest duża szansa, że każdy kolejny wypiek będzie coraz lepszy. Opisany powyżej sposób przygotowania pizzy zapewnia bardzo dobry wypiek, jednak aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty można zdecydować się na dużo bardziej pracochłonny sposób przygotowania ciasta, polegający na tym, że w początkowym etapie ciasto kilka dni rośnie w lodówce. Jednak jest to sposób dla prawdziwych koneserów i profesjonalistów, a w warunkach domowych nie każdy ma możliwość tak zaplanować posiłki, żeby z tak dużym wyprzedzeniem być w stanie przygotowywać w wielu etapach ciasto na pizzę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here