Objawy marskości wątroby

Marskość wątroby jest poważnym schorzeniem, rozwijającym się długo, nierzadko całymi latami i może prowadzić do śmierci. Wśród częstych przyczyn marskości wymienia się nałogowe picie alkoholu oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Ale za zwłóknienie (czyli marskość wątroby) odpowiadają także niektóre choroby genetyczne oraz stłuszczenie wątroby będące efektem np. cukrzycy, otyłości i choroby wieńcowej. Niekiedy zdarza się, że organizm człowieka sam zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują wątrobę, co prowadzi do jej uszkodzenia. Ustalenie przyczyn tego niebezpiecznego zjawiska jest na ogół bardzo trudne.

Jak rozpoznać marskość wątroby?

Na wczesnym etapie nie jest to wcale proste, wątroba nie wysyła sygnałów bólowych, ponieważ nie jest unerwiona. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy sytuacja staje się poważna, organ jest znacznie powiększony i uciska na sąsiednie struktury.

Pierwsze objawy marskości wątroby są dość nieoczywiste i nie wskazują na poważne problemy ze strony tego właśnie organu. Trudno bowiem zaczerwienione dłonie, czerwone plamki na skórze tułowia oraz zniekształcenie palców i paznokci wiązać z rozwijającą się chorobą wątroby. Pojawiają się również pozornie błahe objawy, jak zmęczenie, osłabienie i ogólne wyczerpanie. Ponieważ, występują one przy wielu innych schorzeniach, a nawet w sytuacjach nie będących stanami chorobowymi (przepracowanie, nadmierny wysiłek), trudno upatrywać w nich objawów ciężkiej choroby.

Sygnałem alarmowym zawsze powinny być jednak dodatkowe symptomy: utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała i bóle brzucha. Wizyta u lekarza i rozpoczęcie terapii to w tej sytuacji sprawa naprawdę pilna i konieczna. Wprawdzie procesu włóknienia wątroby nie można odwrócić, ale podejmując leczenie, polegające na przyjmowaniu odpowiednich leków, można ten proces skutecznie zahamować i uniknąć ewentualnych poważnych powikłań, takich jak cukrzyca typu II, insulinooponość, nadciśnienie wrotne, encefalopatia wątrobowa (najbardziej niebezpieczne powikłanie chorób wątroby) i pierwotny rak wątroby.

Niestety, u niektórych pacjentów dopiero pojawienie się powikłań – takich jak wybroczyny i krwawienia, żółtaczka, swędzenie skóry – jest sygnałem choroby. Pamiętajmy, że właściwą diagnozę postawi tylko lekarz, który zleci badanie krwi tzw. próby wątrobowe, ewentualnie wykona dodatkowe badania (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i po otrzymaniu wyników ustali odpowiednią terapię. W przypadku marskości watroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu, bezwzględnie wymagana jest też absolutna abstynencja. Niepodjęcie w porę terapii spowoduje, że jedynym sposobem uratowania życia będzie przeszczepienie wątroby.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/watroba-alkoholika-objawy-i-leczenie-marskosci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here