Rehabilitacja i jej znaczenie w leczeniu

Rehabilitacja to proces, który ma na celu poprawę kondycji oraz sprawności fizycznej. Ma ogromne znaczenie dla osób chorych oraz ludzi po przebytych zabiegach operacyjnych. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja, w której wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt do rehabilitacji pozwala szybciej odzyskać sprawność, zredukować dolegliwości bólowe oraz poprawić jakość życia poddawanych jej osób.

Rehabilitacja lecznicza – jej cele i wskazania

Rehabilitacja to forma kompleksowego wsparcia, które skierowane jest do osób o niepełnej sprawności fizycznej lub psychicznej. Jej głównym zadaniem jej przywrócenie pacjentom całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Rehabilitacja pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty życia osoby chorej – daje jej możliwość aktywnego uczestniczenia w powrocie do zdrowia, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz dyskomfort związany z chorobą oraz pozwala lepiej odnaleźć się w codziennym funkcjonowaniu.

Formy i rodzaje rehabilitacji stosowane u poszczególnych pacjentów są uzależnione od ich problemów zdrowotnych. Rehabilitacja najczęściej stosowana jest u osób po przebytym zawale serca, udarze mózgu, urazach ortopedycznych oraz cierpiących na różne choroby. Wykorzystywany w niej nowoczesny sprzęt do rehabilitacji zwiększa efektywność zabiegów oraz przyspiesza powrót do zdrowia. W zależności od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania zabiegi mogą być przeprowadzane w szpitalu, w warunkach ambulatoryjnych, a także w domu.

Popularne zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane we współczesnej rehabilitacji

Rozwój medycyny oraz nowoczesnych technologii sprawił, że rehabilitacja obecnie jest przeprowadzana przy użyciu coraz nowocześniejszego i skuteczniejszego w działaniu sprzętu. W skład rehabilitacji wchodzi obecnie wiele wartych uwagi zabiegów fizjoterapeutycznych, z których skorzystać mogą chorzy.

Do najpopularniejszych i najczęściej zalecanych przez lekarzy zabiegów należą masaże. Ich zadaniem jest pobudzanie przemiany materii w organizmie oraz usprawnianie krążenia krwi. Masaże poprawiają funkcjonowanie i usprawniają pracę mięśni oraz stawów. Ich regularne przeprowadzanie pozytywnie wpływa także na psychikę osoby chorej, masaże odprężają bowiem całe ciało oraz uwalniają umysł od lęków i stresów często towarzyszących osobom chorym.

Kinezyterapia – czym jest?

Innym bardzo popularnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, z którego chętnie korzysta współczesna rehabilitacja jest kinezyterapia. Określana mianem gimnastyki leczniczej kinezyterapia polega na leczeniu za pomocą ruchu, który bardzo pozytywnie wpływa na cały organizm. Jej głównym zadaniem jest poprawa sprawności fizycznej pacjenta poprzez wyeliminowanie czynników ją obniżających.

Ogromną popularnością cieszą się dziś także zabiegi rehabilitacyjne, których celem jest eliminowanie dolegliwości bólowych. Sprzęt do rehabilitacji przeznaczony do zabiegów jonoferezy wykorzystując bodźce elektryczne pobudza nerwy, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz przyspiesza procesy metaboliczne zachodzące w organizmie, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia odczuwania bólu. Krioterapia z kolei relaksuje, a oprócz eliminowania dolegliwości bólowych pozytywnie wpływa także na samopoczucie oraz kondycję psychofizyczną pacjenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here