Wygrać walkę z łuszczycą – skuteczne leczenie zmian łuszczycowych

0
1431

Łuszczyca jest powszechną przewlekłą, nawracającą chorobą skóry i stawów o podłożu immunologicznym. Może mieć znaczący negatywny wpływ na fizyczne, emocjonalne i psychospołeczne samopoczucie chorych pacjentów. Łuszczyca występuje na całym świecie, ale częstość występowania jest różna w zależności od grup etnicznych. Ma silny składnik genetyczny, ale czynniki środowiskowe takie jak infekcje, mogą odgrywać ważną rolę w objawach choroby. Istnieje kilka klinicznych objawów skórnych łuszczycy, ale najczęściej choroba ma postać przewlekłych, symetrycznych, rumieniowych, łuszczących się grudek i płytek.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą grudkowo-płaskonabłonkową o różnej morfologii, rozmieszczeniu, nasileniu i przebiegu. Choroby grudkowo-płaskonabłonkowe charakteryzują się łuszczącymi się grudkami i płytkami. Do innych chorób grudkowo-płaskonabłonkowych, które można brać pod uwagę w diagnostyce, należą infekcje grzybicze, łupież różowy i liszaj płaski. Zmiany łuszczycy różnią się od tych innych jednostek i są klasycznie bardzo dobrze określonymi, okrągłymi, czerwonymi grudkami lub płytkami z szarą lub srebrzystobiałą, suchą łuską. Ponadto zmiany są zazwyczaj rozmieszczone symetrycznie na skórze głowy, łokciach, kolanach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz w fałdach ciała. Czasami łuszczyca może obejmować błonę śluzową jamy ustnej lub język. Gdy zajęty jest język, na jego powierzchni grzbietowej mogą znajdować się ostre, czerwone plamy z biało-żółtą obwódką.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca może być objawem u pacjentów skarżących się na intensywny świąd lub pieczenie. Chociaż nie ma jednego, konkretnego lekarstwa na łuszczycę, istnieje wiele opcji leczenia. Miejscowe środki są zwykle stosowane w łagodnych fazach choroby, fototerapia w umiarkowanych oraz leczenie ogólnoustrojowe w najcięższych przypadkach łuszczycy. Miejscowe lub ogólnoustrojowe leki, bioterapia i fototerapia nie mają wpływu na łuszczycę kropelkową.

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy oraz dobranie odpowiednich metod przez lekarza stanowi podstawę w podjęciu walki z tą chorobą. Różne metody leczenia mogą pomóc kontrolować uciążliwe objawy. Zabiegi te obejmują m.in. kremy steroidowe, krem z witaminą D3, światło ultrafioletowe i leki immunosupresyjne takie jak metotreksat. Około 75% zajętej skóry poprawia się po zastosowaniu samych kremów. Choroba dotyka od 2 do 4 % populacji. Mężczyźni i kobiety są dotknięci tą samą częstotliwością. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku. Łuszczyca jest związana ze zwiększonym ryzykiem łuszczycowego zapalenia stawów, chłoniaków, chorób układu krążenia, choroby Leśniowskiego-Crohna i depresji. Łuszczycowe zapalenie stawów dotyka do 30% osób z łuszczycą.

Większość osób z łuszczycą doświadcza jedynie łagodnych zmian skórnych, które można skutecznie leczyć miejscowymi terapiami. Wiadomo, że łuszczyca ma negatywny wpływ na jakość życia zarówno osoby dotkniętej chorobą, jak i członków jej rodziny. W zależności od ciężkości i lokalizacji ognisk, osoby mogą odczuwać znaczny dyskomfort fizyczny. Swędzenie i ból mogą zakłócać podstawowe funkcje, takie jak higiena czy sen. Płytki na skórze głowy mogą być szczególnie krępujące, ponieważ łuszczącą się płytkę na włosach można pomylić z łupieżem. Osoby z łuszczycą mogą czuć się skrępowane swoim wyglądem i mieć zły obraz siebie, który wynika ze strachu przed publicznym odrzuceniem.

Łuszczyca jest związana z niską samooceną, a depresja występuje częściej u osób z tą chorobą. Osoby z łuszczycą często czują się uprzedzone ze względu na powszechnie przyjmowane błędne przekonanie, że łuszczyca jest zaraźliwa. Cierpienie psychiczne może prowadzić do znacznej depresji i izolacji społecznej. Dzieci z łuszczycą mogą spotkać się z prześladowaniem. Z łuszczycą wiąże się kilka schorzeń. Występują one częściej u osób starszych. Prawie połowa osób z łuszczycą w wieku powyżej 65 lat ma co najmniej trzy choroby współistniejące, a dwie trzecie mają co najmniej dwie choroby współistniejące. Jeżeli szukamy dobrego specjalisty, który pomoże nam w rozwiązaniu problemów łuszczycowych warto już dziś zajrzeć na stronę wrosinski.pl/luszczyca/ i przeczytać o możliwości rozpoczęcia leczenia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here