chomik – gryzoń hodowlany
fot. Pixabay.com

Czy hodowanie gryzoni w domu lub mieszkaniu to dobry pomysł? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na ich zakup? Co takiego mają w sobie te niewielkie stworzenia, że niektórzy nie potrafią bez nich żyć? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.

Przeczytaj też: https://www.um.pl/gryzonie-specyficzne-zwierzatka-domowe-nie-dla-kazdego/

Domowe gryzonie – co warto o nich wiedzieć?

Domowe gryzonie są bardzo liczne, jeśli chodzi o ilość i rodzaje gatunków. Wyróżnić możemy tutaj różne gatunki egzotyczne, których próżno szukać w naszej szerokości geograficznej, a także spokojne gatunki, które człowiek już dawno udomowił. Pasuje im zamknięte środowisko, jak klatka czy zagroda, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwalać gryzoniowi na hasanie po całym domu czy mieszkaniu.

Nawet jeśli jesteś ich fanem i podjąłeś już decyzję o zakupie gryzonie, nie przestawaj czytać o wybranym gatunku, analizować i poświęcać mu uwagi, czasu i zaangażowania. Ten mały zwierzaczek naprawdę bardzo tego potrzebuje, ale szybko za taką opiekę odpłaci Ci się ogromnym przywiązaniem.

Jeśli masz dzieci, zastanów się również dobrze nad tym, jaki tym zwierzęcia będzie pasował do Twojej rodziny. Szczury, chomiki czy świnki morskie zazwyczaj są spokojne i oswojone, będą bardzo aktywne w trakcie dnia. Natomiast są też takie gryzonie, które prowadzą nocny tryb życia. A ten z pewnością nie usatysfakcjonuje Twoich dzieci.

Inne ważne informacje o gryzoniach

Informacja bardzo istotna dla rodziców maluchów: gryzonie żyją znacznie krócej niż inne domowe zwierzęta. Chomiki i myszoskoczki przeżywają zaledwie 2-3 lata, myszy maksymalnie żyją do 3 lat. Trochę dłużej żyją szczury – do około 4 lat. Najdłużej przy życiu trwa świnka morska. Potrafi przeżyć od 5 do siedmiu lat. Weź to pod uwagę, że śmierć zwierzaka będzie bardzo ciężkim przeżyciem dla Twojego dziecka. Zwłaszcza jeśli się z nim zżyje i bardzo go pokocha.

Poza tym warto również wiedzieć, że klatki, które dostępne są w sklepach zoologicznych, bardzo często mają zbyt małą powierzchnię do tego, aby gryzoń czuł się w niej swobodnie. Dlatego też warto zainwestować w większe mieszkania dla szczurów czy myszoskoczków. Dzięki temu będą one miały niejako oddzielne miejsca do zabawy, jedzenia czy wypróżniania się. Zadbaj o to, aby klatka była dobrze zamykana. Niejeden gryzoń jest doskonały w uciekaniu. Jest to tym bardziej istotne, gdy w Twoim domu żyją również inne zwierzęta.

Zobacz też: http://www.convict.pl/dlaczego-warto-hodowac-domowe-ptaki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here