EEG

EEG to badanie, które pozwalają na określenie czynności bioelektrycznej mózgu. Dzięki niemu możliwe jest zobrazowanie rozmaitych nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu w tym zaburzeń snu, stanów zapalnych, guzów mózgu czy epilepsji. Czym dokładnie jest badanie EEG? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/eeg-badanie-czynnosciowe-mozgu/ 

Badanie EEG – czym dokładnie jest? 

Elektroencefalogram jest to badanie, które wykrywa aktywność elektryczna w mózgu przy pomocy małych, metalowych elektrod, które przymocowane są do skóry głowy. Komórki mózgu komunikują się poprzez impulsy elektryczne oraz co aktywne przez cały czas. Proces ten wyświetlany jest jako faliste linie na nagraniu EEG. 

Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnego czepka, do którego przyczepione są elektrody. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne oraz nie wymaga specjalnego przygotowania. W dniu badania należy jedynie pamiętać, żeby unikać alkoholu oraz kawy, a także nie stosować kosmetyków do stylizacji włosów. 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania EEG? 

Najczęstszym wskazaniem do wykonania takiego badania jest diagnostyka padaczki. Badanie to wykonywane jest również przy do odwracalnych omdleń, a także niezdiagnozowanych bólów głowy. Badanie EEG może pomóc zdiagnozować przyczyny zaburzeń świadomości pozwala ocenić funkcjonowanie mózgu w przebiegu zatrucia neurotoksynami. Badanie to ponadto wykonywane jest w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. Innym zastosowaniem EEG jest potwierdzenie śmierci mózgu pacjenta. 

Z racji tego, że badanie EEG jest nieinwazyjne, może zostać wykonane przez każdego człowieka. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do wykonania takiego badania. Elektroencefalografia nie wiąże się też z wystąpieniem żadnych skutków ubocznych. 

Jak przebiega badanie EEG głowy? 

Całe badanie jest bezbolesne, więc nie należy się niczego obawiać. Lekarz prowadzący badanie nakłada w odpowiednie miejsca na głowę żel, który pozwala na lepsze przekazywanie sygnału do elektrod. Następnie na głowę zostaje założony specjalny czepek z elektrodami. Pacjent kładzie się i w pozycji leżącej, leży przez kolejne kilkadziesiąt minut. W czasie badania wykonuje się próby z zamykaniem i otwieraniem oczu, fotostymulacją oraz hiperwentylację, a przez większość czasu badany leży nieruchomo z zamkniętymi oczami. 

Zobacz też: http://czytamysluchajac.pl/rezonans-magnetyczny-na-czym-polega-badanie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here