Gorączka - jak sobie poradzić?

Częstym objawem przy wielu chorobach zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych, jest gorączka. Nie lubimy jej mieć, ponieważ męczy nas ona, powoduje, że kiepsko się czujemy. Czy jednak musimy ją zbijać? Czym ? Jakie są środki na zbicie gorączki?

Gorączka – czym jest?

Zacznijmy od tego, czym jest w ogóle gorączka. Otóż często mylimy to pojęcie, gorączka jest to bowiem stan, w którym temperatura ciała jest wyższa niż 38 st.C. Jeśli natomiast mamy tylko powyżej 37 st.C to mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Teraz trzeba jeszcze dodać, że gorączka to naturalna obrona naszego organizmu przeciw różnym patogenom.

Zbijać gorączkę czy nie?

Pozostaje zatem kwestia tego, czy gorączkę mamy jakoś obniżać. Otóż generalnie uznaje się, że jeśli nie jest wysoka ani nam bardzo nie przeszkadza, to lepiej jest pozwolić naszemu organizmowi się leczyć. Jednakże w przypadku wyższej gorączki koło 39 stopni albo jeśli czujemy się naprawdę kiepsko, warto sięgnąć po coś przeciwko gorączce. Warto jeszcze dodać, że u dzieci nawet troszkę wcześniej powinno się zbijać gorączkę.

Naturalne środki na zbicie gorączki

Jakie naturalne metody możemy zastosować w przypadku gorączki? Przede wszystkim trzeba dużo pić, ponieważ już skok temperatury o jeden stopień, powoduje wzrost zapotrzebowania na płyny o 500 ml. Dodatkowo warto zastosować okłady. Oczywiście standardowo na skórę czoła, jednak kiedy gorączka jest już naprawdę wysoka i w ogóle żadnymi sposobami nie można jej zbić, to wówczas można położyć na chwilę okład na skórę brzucha po bokach. Ulgę przyniesie też letni, ale nie za zimny, prysznic.

Leki na gorączkę

Jakie zaś mamy leki na gorączkę? Generalnie standardowo dostępne są leki z grupy nlpz oraz paracetamol. Te pierwsze mają większą nieco komponentę przeciwzapalną, paracetamol zaś dobrze zbija gorączkę. To, na co na pewno należy zwrócić uwagę, to dostosowanie leku do grupy wiekowej oraz dawkowanie. Niektóre leki bowiem nie mogą być stosowane u dzieci, ponieważ powodują działania niepożądane. Z drugiej zaś strony przekroczenie dawek może okazać się bardzo negatywne w skutkach! Dla dzieci warto zastosować leki przeciwgorączkowe w postaci syropków smakowych – dziecko chętniej przełknie wówczas lek.

Tabletki na gorączkę – na co uważać?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że dzisiaj środki na gorączkę oraz przeciwzapalne są bardzo promowane i reklamowane. W efekcie na rynku dostępnych jest bardzo wiele tabletek czy proszków do rozpuszczania, które mają różne nazwy. Trzeba jednak za każdym razem sprawdzić, jaka jest substancja aktywna np. czy zawierają paracetamol czy ibuprofen. Może się bowiem okazać, że weźmiemy pozornie różne leki – o różnych nazwach – które będą zawierały tę samą substancję czynną np. paracetamol. W ten sposób weźmiemy aż 4 dawki paracetamolu naraz! W ten sposób niestety dochodzi do ciężkich nawet zatruć! Pamiętajmy także o tym, że leki oznakowane „max” czy „forte” mają czasem nawet znacznie więcej substancji aktywnej w sobie!

Podsumowując – nie zbijajmy gorączki zbyt szybko, uważajmy, czy nie spożywamy tego samego leku pod różnymi postaciami i uważajmy na dawki!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here