Badanie ultrasonograficzne w trakcie ciąży

Badanie ultrasonograficzne należy do jednych z najbardziej wiarygodnych badań wykorzystywanych przy ocenie prawidłowego stanu zdrowia płodu we wnętrzu matki. Do wyboru są różne opcje badania, a jednym z najczęściej stosowanych form będzie badanie USG 2d, które nie jest tak wyraźne, szczególnie dla przyszłych rodziców, co badania na zaawansowanych sprzęcie.

Badania ultrasonograficzne wykonywane są po raz pierwszy około dziesiątego – dwunastego tygodnia od zapłodnienia. Jest to czas, kiedy lekarz jest w stanie określić, czy kobieta zaszła w ciążę, jak również tydzień ciąży. Kolejnym ważnym badaniem będzie usg połówkowe, które wykonywane jest w celu sprawdzenia czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy nie posiada żadnych wad rozwojowych. Co więcej w tym czasie bez problemu lekarza ginekolog może sprawdzić płeć dziecka, jak również szczegółowo anatomię noszonego pod sercem matki dziecka. Czy dziecko jest w pełni zdrowe i nie posiada wad wrodzonych, na które lekarz ma obowiązek przygotować przyszłych rodziców i zalecić względem tego szeregu badań potwierdzających taki stan. Usg 3g jest znacznie lepszą opcją w takim przypadku, gdyż trójwymiarowy obraz umożliwia obejrzenie płodu z każdej strony i zobaczenie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju, jeżeli takie są. Trójwymiarowy wymiar obrazu podczas usg 3d sprawia, że coraz więcej par decyduje się na badanie tego typu. Usg 4d z kolei pozwala również na wydruk obrazu w wersji kolorowej. Nie tylko, jak w przypadku badania usg 2d czarno – białej i w formie płaskiego obrazu. Usg połówkowe powinno być wykonywane w terminie nie później, jak przed dwudziestym drugim tygodniem ciąży.

USG 4d a badanie 2d

Biorąc pod uwagę badanie wykonywane poprzez specjalistyczny sprzęt ultrasonograficzny w wersji 2d można wskazać na różnice pomiędzy badaniem 2d a badaniem usg 4d. Płaski czarno-biały obraz 2 d nie daje możliwości przekręcenia obrazu i obejrzenia płodu z każdej strony. Co więcej taka jakość obrazu uniemożliwia rodzicom zobaczenie dziecka. W wersji usg 4d takiego problemu już nie ma. Nie tylko kolorowa wersja obrazu jest dostępna po badaniu, ale również ogólny zarys anatomiczny płodu jest możliwy do określenia. Za pomocą badania ultrasonograficznego 4d lekarz jest w stanie przebadać dokładnie w połowie trwania ciąży:

• główkę dziecka,
• serce,
• narządy tj. nerki, żołądek, kręgosłup, przepuklinę, kończyny, pęcherz moczowy.

Dla wielu rodziców jest to bardzo ważne badanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here