Czy przelewy przez internet są w stu procentach bezpieczne?

Z przelewów internetowych korzystamy na co dzień. To wygodna i szybka metoda płatności za zakupy czy usługi on-line. Czy jednak przelewy przez internet są całkowicie bezpieczne?

Co jakiś czas możemy usłyszeć o oszustwach przy płatnościach on-line. Najczęściej polegają one na wykradzeniu tożsamości płacącego oraz jego danych do serwisów bankowych czy też na podmianie numerów konta przez złośliwe oprogramowanie.

Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu płatności w internecie nie muszą być powodem do obaw. O czym powinniśmy pamiętać?

Aktualizuj system i oprogramowanie

Aktualny system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe czy aplikacje do płatności mobilnych to podstawa – wtedy szansa na udane ataki ze strony hakerów jest znacznie mniejsza, ponieważ najnowsze aktualizacje likwidują luki w bezpieczeństwie.

Nie płać przez otwarte sieci

Otwarte sieci Wi-Fi, do których może zalogować się każdy, mogą być źródłem zakażenia komputera czy smartfona złośliwym oprogramowaniem.

Jeśli chcemy zalogować się do serwisu bankowego czy zlecić płatność on-line, na przykład przelew przez internet przez Przelewy24, powinniśmy to zrobić w domu lub po podłączeniu do innej zaufanej sieci.

Porównuj dane przelewów z potwierdzeniem

Wiele osób korzysta z potwierdzeń przelewów przez SMS. Jeśli chcemy potwierdzić transakcję, przepisujemy odpowiedni kod do systemu transakcyjnego.

Jeśli komputer będzie jednak zarażony złośliwym oprogramowaniem, może ono podmienić numer konta na inny przy zlecaniu przelewu. Właśnie dlatego powinniśmy zawsze porównać dane przelewu na komputerze z tymi w wiadomości SMS – muszą być takie same.

Jeżeli nadal korzystamy z potwierdzeń transakcji przez tokeny czy przez zdrapki, warto przejść na potwierdzenia przez SMS albo aplikację mobilną banku.

Korzystaj z systemów płatności on-line

Bezpieczeństwo transakcji możemy podwyższyć też przez korzystanie z systemów płatności on-line, na przykład przez przelew przez internet przez Przelewy24.

W ten sposób warto także płacić kartami – wtedy dane karty są odpowiednio zabezpieczone przed wykradzeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here