Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Zwyrodnienie kręgosłupa, a dokładniej zwyrodnienie stawów kręgosłupa to zmiany podobne do tych, które są przy zwyrodnieniu stawów kolanowych lub biodrowych. Do tego na drugim poziomie kręgosłupa mogą pojawiać się dyskopatie, czyli przesunięcia jądra galaretowatego, popularnie nazywanego dyskiem międzykręgowym. W rezultacie dyskopatii dochodzi do wpływie na bezpośrednio sąsiadujące korzenie nerwowe z wtórnymi neurologicznymi sygnałami korzeniowymi. Przypadłość zwyrodnieniowa kręgosłupa jest degeneracyjnym zaburzeniem struktur kręgowych, które powodują nieodwracalne zmiany. To wielka przypadłość, która tworzy się dosyć niepozornie – od szybszego ulegania urazom, przeciążeniom i szybciej postępującemu zużyciu większości budujących kręgosłup: stawów, dysków, kręgów?

Etiologie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Przypadłość zwyrodnieniowa kręgosłupa nie musi dotyczyć tylko osób starych, choć oczywiście występuje wśród nich zdecydowanie częściej. Pierwsze problemy z kręgosłupem mogą odnaleźć się już w młodym wieku, blisko 25 roku życia i będą one powiązane z popularnym, nasilonym uciskiem, który utrudnia wykonywanie ruchów.

bóle kręgosłupa szyjnego - co oznaczają

Zwyrodnienie kręgosłupa – sygnały

W zależności z tego, który odcinek kręgosłupa objęty jest zmianami zwyrodnieniowymi, sygnały choroby są rozmaite. W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego występuje ucisk w karku promieniujący do tzw. dołków nadobojczykowych, stawu barkowego i szczytu pachy. Jest to wyraz nacisku i rozdrażnienia korzeni nerwowych szyjnych lub czasem całego splotu barkowego, czyli tzw. korzonkowy zespół szyjno-barkowy. Jeśli zmiany dominują w zakresie piersiowym kręgosłupa, ograniczona jest sprawność ruchowa w zakresie skrętów czy skłonów i pojawia się neurologiczny ucisk międzyżebrowy, np. podczas kaszlu lub głębokiego oddechu. Gdy nerwoból międzyżebrowy dominuje po stronie lewej, może sugerować rodzaj wieńcowy choroby bólowych i z tego powodu może niepokoić grożącym zawałem serca. Niejednokrotnie spotykane są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa może skutkować duże czy ciągłe choroby rodzaju tzw. nerwobólu korzonkowego, lumbago lub nerwobólu nerwu kulszowego.

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie należy do najprostszych i powinna być ustalana z lekarzem prowadzącym nasz przypadek. Bycie w stałym kontakcie z lekarzem jest obowiązkiem każdego chorego, ponieważ tylko w ten forma mamy szansa na jak największe zminimalizowanie nacisku i ryzyka wzrostu choroby. Leczenie polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych niesteroidowych środków przeciwzapalnych, choć w Stanach Zjednoczonych zastępuje się je paracetamolem, który jest uznawany za mniej szkodliwy dla żołądka, choć o mniej skutecznym profilu działania, to w jego stosowaniu bardzo ważna jest dawka. Zwykle to dwie standardowe pastylki, np. Apap stosowane do 4 razy na dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here