zanokcica

Zanokcica to wywołany zakażeniem bakteryjnym naciek zapalny lub ropień pod paznokciem. Jest częstą paznokcia dłoni lub rzadziej stóp. Nieleczona zanokcica może szerzyć się na okoliczne tkanki i powodować zniszczenie paznokcia. Leczenie jej może być zachowawcze lub chirurgiczne. Zanokcicy najłatwiej zapobiec starannie wykonując zabiegi kosmetyczne wokół paznokcia oraz dokładnie odkażając każde skaleczenie w tej okolicy.

Objawy zastrzału

Początkowym objawem zastrzału jest małe odbarwienie utworzone na paznokciu. Pod płytką paznokcia gromadzi się ropa. Pojawienie się ropy wiąże się z bólem i deformacją płytki paznokcia.

Zanokcica objawia się kolejno:

  • obrzękiem;
  • bólem;
  • zaczerwienieniem wału paznokciowego;
  • pojawieniem się ropy, która pod wpływem nacisku wysięk

Przyczyny zastrzału

Przyczyną zanokcicy  jest bardzo często nieprawidłowe wykonywanie zabiegu manicure , czyli usuwania skórki wokół paznokci ostrymi narzędziami, usuwanie skórki zbyt blisko kieszeni paznokcia lub przycinanie skórki wokół paznokci. Przyczyną zanokcicy są bakterie, mogą to być na przykład bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca albo pałeczki ropy błękitnej. Często zastrzał pojawia się u małych dzieci, które ssą palce.

W przypadku zanokcicy przewlekłej główne przyczyny to:

  • uszkodzenie oskórka;
  • ekspozycja na wodę;
  • choroby endokrynologiczne;
  • otyłość;
  • leki immunosupresyjne.

przyczyny i leczenie zanokcicy - w jaki sposob

Jak leczyć zanokcicę?

W przypadku zanokcicy ostrej dolegliwości spowodowane są przez bakterie. Wtedy nacina się ropień, następnie dokonuje drenażu i podaje antybiotyki. Gdy jednak sprawcą jest wirus, bez nacinania podaje się leki przeciwwirusowe. W przypadku zanokcicy przewlekłej leczenie może być długotrwałe. Podaje się miejscowo lub doustnie leki przeciwgrzybicze i antybiotyk. Bardzo często zanokcica jest spowodowana wrastającym paznokciem. Taki paznokieć może spowodować u nas stan zapalny lub podrażnienie paznokcia. Każde zapalenie paznokcia może spowodować następną infekcję i  rozprzestrzenić się dalej. Dodatkowo może spowodować nawet ropownicę palca. Warto wiedzieć, że tym, co może zapobiec wrastaniu paznokcia są klamry. Dzięki takim klamrom płytka paznokciowa unosi się do góry, co zapobiega wrastaniu paznokcia.

Jak zapobiegać zanokcicy?

Zapobiec zanokcicy można wykonując starannie manicure. W przypadku skaleczenia ranę trzeba koniecznie zdezynfekować lub przynajmniej porządnie wymoczyć w wodzie z mydłem. Jakiekolwiek przerwanie ciągłości tkanek około paznokciowych stanowi doskonałą okazję do wnikania bakterii chorobotwórczych w tkanki, co prowadzi do zakażenia. Przede wszystkim musimy pamiętać, że koniecznie należy dezynfekować każde zakażenie. Ponieważ zanokcica może pojawić się również u dzieci, warto jest od wczesnych lat nauczyć ich dbania o higienę. Należy uczyć dzieci, aby myły ręce po każdorazowym skorzystaniu z łazienki, a także przed i po posiłku. Dzieci muszą także wiedzieć, że należy dezynfekować każde zakażenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here