Brwi to wyjątkowo ważny element codziennego makijażu – podkreślają bowiem naszą urodę. Obecnie do ich zarysowania używa się pomad, kredek, wosków i bardzo popularnej henny. Kiedy użyjemy henny w niewłaściwy sposób, mogą pojawić się zacieki czy przebarwienia, które sprawiają, że źle się ze sobą czujemy, ponieważ wbrew pozorom, brwi są bardzo ważnym elementem naszej twarzy. Za ciemne, nierówne brwi to nie jest efekt na który byśmy liczyli, dlatego podpowiemy wam na co zwrócić uwagę, kiedy otworzymy prywatne, domowe spa.
Na czym polega farbowanie brwi?
Używanie henny to znany od lat sposób na farbowanie włosów twarzy. Początki tej metody znajdziemy we wschodnich cywilizacjach, kiedy to za jej pomocą zapewniano włosom estetykę, połysk i ochronę. Dziś, ważne jest by wybierać hennę dobrą gatunkowo, albo roślinną albo syntetyczną (w postaci np. proszku). Oczywiście, musimy dobrać odpowiedni kolor, który dopasowujemy do koloru naszych włosów na głowie, po czym należy zmieszać ją z wodą utlenioną (najlepiej 3%). Przeciwwskazań do henny nie ma zbyt dużo – nie należy jej stosować na silne stany zapalne skóry lub stany zapalne oka.
Jeśli wyjdą za mocno?
Cóż, technika farbowania brwi to jedno, ale każdy ma czasem zły dzień i może okazać się iż kolor jest dużo ciemniejszy niż miał być. Wpadamy w panikę, myjemy je wodą, próbujemy wszystko zmyć, co często kończy się fiaskiem. Spokojnie, jest na to sposób. Po pierwsze, ważne jest by działać od razu, dlatego przygotuj sobie jeszcze przed nałożeniem tzw. zestaw awaryjny. Po drugie, nie używaj mydła czy wody a …spirytusu. Najlepiej w formie kompresu, na płatku, który przytrzymamy na pomalowanej brwi ok 2 minuty. Dodatkowo dobrym sposobem na wybielenie brwi jest peeling, najlepiej bardzo gruboziarnisty.
Domowym, innym, babcinym sposobem jest też pasta do zębów, którą nakładamy specjalny grzebykiem i trzymamy ok 5 minut na brwiach.
A co jeśli zabarwimy skórę?
Często zdarza się iż w pośpiechu czy przez nieuwagę poza farbowaniem brwi, henna zabarwi skórę wokół brwi. Powstają wtedy tzw. cienie. Zmycie ich różni się od zmywania henny z brwi, dlatego najlepiej do tego użyć tłustego kremu, masła lub oliwy. Tłuszcz rozpuści hennę, nie uszkadzając samych brwi – uważaj jedynie na oczy! Równie dobrze sprawdzi się krem do golenia czy płyn do mycia naczyń.
Na koniec kilka sztuczek
Jak zminimalizować ryzyko niepowodzeń związanych z farbowaniem brwi?
1. Trzymaj hennę nie dłużej niż 10 minut, by zmniejszyć ryzyko alergii skórnych czy zbyt ciemnego, finalnego koloru
2. Hennę na włosach cienkich trzymamy dłużej niż na grubych, ponieważ wolniej łapie dany kolor
3. Za pierwszym razem, w celu poćwiczenia, wymieszaj wodę z kakao – konsystencja będzie podobna, a ewentualne skutki uboczne znikome
4. Przygotuj sobie zestaw awaryjny, gdyby w trakcie zabiegu coś poszło nie po twojej myśli
5. Upewnij się że nie masz alergii na których ze składników henny
6. Jeśli nosisz soczewki – zdejmij je!
7. Nie nakładaj henny na świeżo wydepilowane brwi, odczekaj kilkanaście minut.