Rumień wędrujący to charakterystyczna zmiana skórna, która często występuje w następstwie po ukąszeniu przez kleszcza. Informować może o tym, że w organizmie znajdują się bakterie boreliozy. Jest to niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze, która niesie za sobą wiele niepożądanych objawów.
„Rumień rumieniowi nierówny”
Po ukąszeniu kleszcza w miejscu ugryzienia występuje właśnie rumień. Czasami bakterie boreliozy mogą dać o sobie znać po kilku miesiącach a nawet latach od ukąszenia!
Jak zatem odróżnić rumień wywołany przez alergeny od tego zwiastującego boreliozę?
Wbrew pozorom to bardzo proste. Rumień wędrujący nazywany jest często „bawolim okiem”. Wiąże się to z jego wyglądem – wokół niej zaczynają się pojawiać kolejne z tym, że w pewnych odstępach. Przypomina on także tarczę do lotek.
Rumień wywołany przez alergeny charakteryzuje się wystąpieniem drobnego zaczerwienienia koloru jednolitego lub plamistego.
Gdzie może pojawić się rumień wędrujący?
Rumień wędrujący nie zawsze pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza. Jego bakterie pozostają w krwioobiegu, dlatego często pojawia się w innych miejscach na naszym ciele.
Rumień wędrujący znajduję swoją lokalizację przede wszystkim:
- w okolicach głowy,
- pod pachami,
- w pachwinach,
- na pośladkach,
- na udach,
- w okolicach talii,
- w dole podkolanowym,
To właśnie te okolice ze względu na podwyższoną temperaturę i zwiększoną wilgotności najczęściej wybierają nasi mali krwiopijcy. Pamiętaj aby po każdym powrocie z lasu czy łąki dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli znajdziesz kleszcza, udaj się niezwłocznie do pobliskiej przychodni w celu usunięcia go z odpowiednią pomocą lekarską.
Inne objawy
Często rumieniowi wędrującemu towarzyszą jeszcze inne objawy, do których należą m.in.:
- zaczerwienienie w obrębie ukąszenia,
- uczucie pieczenia i swędzenie w miejscy ukąszenia,
- bóle mięśni oraz stawów,
- silne bóle głowy,
- podwyższona temperatura ciała,
- zmiany skórne w postaci wybroczyn i pęcherzy,
- zaburzania pracy rytmu serca,
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy jak najprędzej skonsultować się ze specjalistą!
Metody leczenia rumienia wędrującego
Po wyciągnięciu kleszcza w całości powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie czekaj na pierwsze objawy i wystąpienie rumienia wędrującego – ten z reguły nie pojawia się od razu. Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, ale ty także nie jesteś pewny czy ten właśnie nim nie był. W Polsce dostępnych jest kilka punktów, w których bada się właśnie te malutkie pajęczaki, pobrane próbki potwierdzą czy kleszcz, który akurat postanowił poznać Cię lepiej może wywołać boreliozę.
Jeżeli rumień wędrujący pojawił się już na twoim ciele, udaj się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie antybiotykami. Trwa ono z reguły około trzech tygodni.
Zlekceważona, nieleczona borelioza może mieć bardzo poważne konsekwencje. Częstymi powikłaniami jakie zaobserwować można u osób, które celowo lub nieświadomie nie poddały się leczeniu jest porażenie nerwów układu obwodowego czego efektem może być niedowład części ciała, częściowy paraliż, zaburzenia czucia itp.