Jak napisać charakterystykę

Umiejętność zgrabnego, logicznego pisania oraz wysławiania się jest nam przydatna nie tylko w szkole, ale także w całym życiu. Warto się kształcić i rozwijać w tym kierunku, gdyż może nam to pomóc w późniejszym, dorosłym życiu. W wielu sytuacjach będziemy z pewnością zmuszeni do tego, aby pisać i brak tej umiejętności może być dla nas zgubny. Warto zatem zabrać się już od wczesnych lat za dokształcanie i szlifowanie umiejętności w tym kierunku. A nuż, ktoś z nas w przyszłości dzięki temu odkryje w sobie pasję do pisania i zostanie znanym pisarzem? Jednak jak napisać charakterystykę?

Jak napisać charakterystykę?

Jak napisać charakterystykęJest to jedna z podstawowych form pisemnych, oceniana w szkole. Aby napisać dobrą charakterystykę, musimy pamiętać przede wszystkim o spełnieniu pięciu punktów, które poszczególnie będziemy rozwijać w oddzielnych akapitach. Przede wszystkim jako w stęp, można uznać przedstawienie postaci, którą będziemy charakteryzować. Tutaj powinniśmy się skupić na dość ogólnym charakterze danej postaci, nie wnikając w jego wygląd i głębsze szczegóły. Umiejętność zgrabnego, logicznego pisania oraz wysławiania się jest nam przydatna nie tylko w szkole, ale także w całym życiu. Warto się kształcić i rozwijać w tym kierunku, gdyż może nam to pomóc w późniejszym, dorosłym życiu. Następnie możemy przejść do rozwinięcia. Możemy wszystko pisać ciągiem, jednak podział ma pięć akapitów będzie lepszy. Tak więc kolejnym krokiem będzie opisanie wyglądu zewnętrznego naszego opisywanego bohatera. Skupiamy się na szczegółach typu wzrost, figura, kolor oczu, włosów, cery, czy ma jakieś cechy wyróżniające go, jak również ubiór. Po przejściu tych dwóch „etapów” nadchodzi czas na to, aby zwrócić uwagę na charakter naszej postaci. Tutaj opisujemy jaka jest dana osoba, jak się zachowuje, czyli, np. czy jest miła, wygadana, towarzyska, itp.

Stosunek do otoczenia

Przedostatnim punktem naszej charakterystyki będzie stosunek do otoczenia.W tym akapicie rozwijamy również to, co wiemy o danym osobniku. Konkretniej mówiąc, zwracamy szczególną uwagę na to,czy dana postać jest lubiana przez innych, czy ona sama lubi dane osoby, jaki ma do nich stosunek, jak również inni do niej. Możemy również użyć cytatów, jeśli takowe akurat posiadamy. Ostatnim punktem, jak również ostatnim akapitem, kończącym całą naszą charakterystykę, jest nasze podsumowanie postaci i opinia na jej temat. Ważne jest to, abyśmy się odnieśli w jakiś sposób do tego, co pisaliśmy wyżej. Powinniśmy tu napisać czy lubimy daną postać czy też nie i za co. Pamiętajmy przy tym, aby tekst był zwarty i logiczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here