Jak wiadomo, w życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że postanawia zmienić pracę. Dlaczego tak się dzieje?

Zmiana pracy

Jak napisać wypowiedzenieTak naprawdę jest kilka powodów, dla których ludzie podejmują ten krok. Pierwszym z nich, jest fakt, że pracodawca nie spełnia naszych oczekiwań i ciężko nam się z nim porozumieć. Kolejnym powodem, jest poczucie tego, że jesteśmy wykorzystywani przez naszych przełożonych, jak i współpracowników. Kolejny powód, to niska płaca. Oczywistym jest, że pracownik który mało zarabia, zacznie w końcu rozglądać się za nową pracą, która poprawi komfort jego dotychczasowego życia. Wiele osób, postanawia również zmienić pracę, ponieważ czują, że się nie rozwijają, że osiągnęli w danej firmie maksimum i więcej nie będą wstanie dla siebie wyciągnąć, w związku z czym rozglądają się za nową pracą w celach rozwojowych.

Są również i takie osoby, które po prostu co jakiś czas, przykładowo co dwa lub trzy lata, zmieniają pracę, aby nie popaść w rutynę, co jak wiadomo również jest jednym z powodów porzucania przez pracowników dotychczasowej pracy. No dobrze, zatem jak napisać wypowiedzenie w momencie, kiedy zdecydujemy się opuścić swojego pracodawcę?

Jak napisać wypowiedzenie?

Otóż przede wszystkim musimy zorientować się, jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje. W przypadku osób, które przepracowały do pół roku u danego pracodawcy, okres wypowiedzenia trwa dwa tygodnie, a dla osób z ponad trzyletnim stażem pracy, są to aż trzy miesiące. Kolejnym istotną kwestią jest rozpoczęcie okresu wypowiedzenia umowy. Pamiętajmy o tym, że rozpoczyna się on od następnego miesiąca, po którym wypowiedzieliśmy umowę. Czyli jeżeli na przykład złożymy wypowiedzenie dziś, lub nawet na koniec miesiąca, to i tak bieg przedawnienia zacznie się pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Kolejno, przechodząc do treści wypowiedzenia, to po prostu zawieramy w niej, ze z dniem X, wypowiadamy umowę zawartą w dniu Y. Musimy dopisać również informację, czy zachowujemy okres wypowiedzenia, czy prosimy o skrócenie okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Ważna kwestia jest taka, że pracodawca może się nie zgodzić na skrócenie okresu wypowiedzenia i ma do tego jak najbardziej prawo. Ważnym jest również, aby jako datę zawarcia umowy, którą wypowiadamy, była data kolejnej umowy, zawartej już po tej na okres próbny, gdyż to ona uważana jest za tą właściwą umowę. Dla wielu osób odejście z pracy jest trudną decyzją, ale najważniejsze to się nie bać i iść przed siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here