Każdy z nas kojarzy detektywa jako postać z książki czy serialu. Jednak w każdym kraju istnieje taki zawód, jak detektyw. Choć może wydawać się to dla niektórych abstrakcyjne, ludzie bardzo chętnie korzystają z usług detektywistycznych. Prywatny detektyw to człowiek, który bardzo ciężko pracuje podczas rozwiązywania różnych zagadek, obserwacji, śledztw czy innych czynności. Sprawdź, kim dokładnie jest prywatny detektyw, czym się zajmuje i co jest potrzebne, aby nim zostać!
Prywatny detektyw – kim jest?
Detektyw to zawód należący do zawodów zaufania publicznego. Jak więc można wywnioskować, jest to zawód odpowiedzialny i ciężki. Nic więc dziwnego, że osoba, która ma się tym zajmować, powinna działać na rzecz interesu klienta. Jest to bardzo istotne, jeśli detektyw zajmuje się gromadzeniem dowodów, a także podczas przekazywania klientowi informacji uzyskanych podczas śledztwa. Detektyw to zawód odpowiedzialny, dojrzały, dyskretny. Każdy prywatny, profesjonalny detektyw powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie oraz narzędzia, dzięki którym znacznie lepiej mu się pracuje.
Praca detektywa nie należy do najłatwiejszych. Często detektywi dotykają bardzo delikatnych spraw. Nic więc dziwnego, że nierzadko współpracują z psychologami czy psychiatrami. Dodatkowo, praca detektywa to też w dużej mierze prawo, więc można przy okazji skonsultować wiele z adwokatami.
Co jest niezbędne, aby móc mianować się detektywem?
Mnóstwo osób zastanawia się, co jest potrzebne, aby zostać takim prywatnym detektywem. Przede wszystkim każdy detektyw z osobna powinien posiadać specjalna licencję. Jest ona wydawana przez komendanta wojewódzkiego policji, jeśli osoba starająca się o nią zaliczy specjalny kurs detektywistyczny. Do wydania licencji są potrzebne również aktualne wyniki badań.
Kiedy już detektyw otrzyma wszystkie dokumenty i będzie mógł się mianować detektywem licencjonowanym, potrzebny jest wpis do rejestru przedsiębiorców. Tam trzeba zaznaczyć, iż wykonuje się działania regulowane w zakresie usług detektywistycznych.
Co robi prywatny detektyw i jakie ma prawa?
Zadania detektywa są różne, od konkretnego specjalisty zależy, jakie usług będzie oferował swoim klientom. Ogólnie rzecz biorąc, do zadań detektywa należy:
- poszukiwanie osób zaginionych,
- pozyskiwanie dowodów popartych filmami, zdjęciami,
- weryfikacja lokalności pracownika,
- odzyskiwanie danych https://detektywi.net/odzyskiwanie-danych/,
- weryfikacja wierności partnera/małżonka,
- wykonywanie badań grafologicznych i fonoskopijnych,
- ustalanie miejsca zakwaterowania, pracy, zamieszkania, zameldowania,
- audyt kondycji firmy,
- wykrywanie urządzeń szpiegujących.
Każdy detektyw, zanim rozpocznie konkretne śledztwo, powinien podpisać z klientem umowę. Niezależnie od tego, jakiego zlecenia detektyw się podejmuje, musi przestrzegać przepisów prawa. Jeśli zostanie złamany jakikolwiek paragraf, dowody nie mogą zostać użyte w sądzie, będą bowiem uznane, jako nieważne. Tylko licencjonowany detektyw działający zgodnie z prawem może przekazać dowody bez ryzyka ich odrzucenia oraz zeznawać w sądzie jako świadek.