Jak napisać recenzję

Na początek warto najpierw zdefiniować czym jest recenzja. Recenzja jest to krytyczne omówienie tekstu literackiego np książki czy też filmu, spektaklu teatralnego bądź też wystawy czy pracy naukowej. Mówiąc w skrócie: jest to opis danego dzieła i jego ocena (łac.recensio – ocena ). Poniżej istotne wskazówki jak napisać recenzję.

Jak napisać recenzję?

Jak napisać recenzjęZaczynając pisać konieczne jest umieszczenie najważniejszych informacji o danym dziele, które będziemy oceniać. Jeżeli jest to książka to tytuł, autor, szata graficzna, gatunek i rok wydania. Kiedy jest to recenzja filmu to podobne informacje także muszą znaleźć się w tekście. Jest to część informacyjna recenzji, która bezpośrednio przedstawia oceniany przedmiot. Warto jest też umieścić krótkie streszczenie danego dzieła aby jeszcze bardziej przybliżyć czytelnikowi utwór. Kolejny etap jest to opinia. W tej części musi zawrzeć się obiektywna ocena danego dzieła. Konieczna jest decyzja czy dany utwór, na przykład książka wywarła pozytywne wrażenie czy nie zdołała zaciekawić swoją fabułą. Żelazną zasadą pisania w tym fragmencie recenzji jest używanie wielu przymiotników i unikanie słownictwa kolokwialnego typu: „fajny” czy „super”, a zastąpienie ich określeniami takimi jak: efektowny, interesujący, pobudzający wyobraźnię.

A w przypadku negatywnych wrażeń: monotonny, zbyt długi, sztampowy, chaotyczny. Warto przy określaniu danego dzieła podać przykład argumentujący taką ocenę: „Uważam, że film ten dostarcza niezapomnianych wzruszeń, a przykładem tego może być scena kiedy…”. Należy niezwykle uważać aby w recenzji nie zdradzić zakończenia ani nagłych zwrotów akcji, oczywiście można o nich wspomnieć lecz umieszczenie w tekście rażącego spojlera nie zachęci czytelnika do obejrzenia danego filmu bądź książki i wyrobienia własnej opinii na jego temat.

Podsumowanie recenzji

Końcowa część recenzji to podsumowanie i zakończenie. Można w tym fragmencie polecić bądź odradzić zapoznanie się z dziełem. Jednak ocena powinna być odpowiednio uzasadniona, a nie jedynie oparta na subiektywnych doznaniach. Można jeszcze raz przedstawić istotę danego utworu i ocenić czy została ona oddana czy nie.
Poniżej także kilka ważnych rad, które przydadzą się przy pisaniu recenzji:

  • W recenzji ZAWSZE powinien się znaleźć opis przedmiotu recenzji (autor, tytuł, rok wydania)
  • Recenzja powinna być subiektywna, nie bójcie się wyrażać w niej swoich opinii
  • Nie wolno zdradzać zakończenia ani nagłych zwrotów akcji.
  • Istotne fakty muszą być poparte przykładami.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here