W branży komputerowej nigdy nie było zjawiska bardziej fascynującego od gry studia Mojang AB, czyli oczywiście od kultowego Minecrafta. Gra, techniczną złożonością zahaczająca o czasy zeszłego wieku, zmiotła wszelką konkurencję w czasach, kiedy to właśnie na grafikę i nowoczesne, przystępne mechaniki najbardziej zwraca się uwagę. Jak pobrać Minecraft?
Fenomen Minecrafta
To jedna z trzech gier, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym zawrotne sto milionów kopii. Obok niej na podium stoją tylko Tetris oraz GTA V . O co chodzi w tej grze, na czym polega jej fenomen? Trudno powiedzieć jednoznacznie, ale na pewno Minecraft zwyczajnie wyzwala w człowieku kreatywność i to właśnie to gracze cenią w nim najbardziej. To gra, która może zapewnić rozgrywkę wystarczającą nawet na kilka tysięcy godzin. Bowiem jest ona rodzajem narzędzia, dzięki któremu można zbudować swój własny, niepowtarzalny, wirtualny świat. I to właśnie dlatego ta gra jest tak strasznie bliska sercom milionów graczy na całym świecie. Dorosłych przyciąga atmosferą wyzwalającą emocje i kreatywność, a dla dzieci to jak fascynująca zabawa w budowanie konstrukcji z klocków.
Minecraft do niedawna miał stosunkowo wysoki próg wejścia, ale zmienia się to sukcesywnie wraz z kolejnymi aktualizacjami. Pojawiły się nowe statystyki i osiągnięcia, które ułatwiają ustalenie priorytetów i przetrwanie w swoim świecie, na ekranie wyskakuje trochę przydatnych porad, jest też coś w rodzaju wielkiej księgi, w której możemy podejrzeć, co da się stworzyć z surowców, które mamy w ekwipunku. Kwestię mechaniki warto zostawić jednak na później. Najlepiej zacząć od podstaw.
Jak pobrać Minecraft?
Jak pobrać Minecraft? Opcji jest kilka lub nawet kilkanaście. Podstawową jest pobranie jednej z wersji demonstracyjnych gry, których w sieci jest całe mnóstwo. Gra jest wtedy stosunkowo ograniczona, ale przynajmniej poczujemy na własnej skórze magię tego tytułu i będziemy mogli zdecydować, czy jest to rozgrywka dla nas, czy wręcz przeciwnie. Możemy kupić oficjalną wersję ze sklepu elektronicznego studia Mojang AB, możemy kupić wersję na Androida z Google Play lub na platformach dedykowanych wszystkim innym platformom – Minecraft jest dostępny na każdym urządzeniu. W ostateczności możemy się też zdecydować na jeden z nieoficjalnych launcherów. Aczkolwiek wiąże się to z niewspieraniem twórców i w gruncie rzeczy nie jest najbardziej etycznym czynem na świecie.
Jak rozpocząć grę?
Co możemy zrobić, kiedy do gry wejdziemy i jej świat stanie przed nami otworem? W największym możliwym skrócie – możemy zrobić absolutnie wszystko. Ale najważniejszym i często najtrudniejszym wyzwaniem w tej grze jest przeżycie pierwszej nocy, która dla każdej osoby mającej pierwszy kontakt z grą będzie po prostu niezapomniana. Co zrobić, żeby tą pierwszą noc przeżyć? Po pojawieniu się na świecie najlepiej jest się wnikliwie rozejrzeć – jeśli mamy w pobliżu drzewo, to od razu należy się do niego przemieścić. Drzewo zbijamy ręką – cztery sztuki to niezbędne minimum. Następnie rozglądamy się za wzniesieniem – jeśli takiego nie ma, to możemy wspiąć się na koronę drzewa.
Chodzi o to, żeby wypatrzeć sobie jak najszybciej miejsce na pierwszą kwaterę. Warto zbudować sobie coś przy zbiorniku wodnym, co zapewni nam w nocy osłonę przed potworami i możliwość ucieczki. Niegłupim pomysłem jest domek na drzewie, na którym potwory nas nie dosięgną – musi być on jednak odpowiednio wysoko, bo na wysokości trzech klocków zdąży jeszcze uaktywnić się creeper i zniweczyć nasz plan. Kiepskim pomysłem jest wybudowanie domku u podnóża góry – nigdy nie wiadomo, czy nie spadnie nam na głowę jakiś potworek, a takie wydarzenie w środku ciemnej nocy może grozić stanem przedzawałowym. W ostateczności możemy wygrzebać dziurę w ziemi i to w niej spędzić noc, tak jak to zrobiła zdecydowana większość początkujących graczy. Po odnalezieniu miejsca, które będzie odpowiednie do wieczornego spoczynku, oznaczamy je jakoś i ruszamy dalej.
Jak przetrwać w Minecraft?
Priorytetem jest teraz jedzenie – warto drewno zamienić na deski, stworzyć warsztat, z desek patyki, a następnie wytworzyć drewnianą siekierę i kilof. Jeśli natrafimy na węgiel, to wykopujemy go kilofem i łączymy z patykiem – powstanie pochodnia, która nigdy nie zgaśnie, co jest jednym z najsympatyczniejszych uroków tej gry, na równi z brakiem grawitacji większości bloków. Przy użyciu siekiery ścinamy drzewa stojące nam na drodze i po odnalezieniu krówki, kurczaka lub świnki zbijamy je jednym z narzędzi – lub jeśli nie chcemy krzywdzić neutralnie nastawionych zwierząt, możemy rozejrzeć się za grzybami, dyniami lub jabłkami z drzew. Żeby noc spędzić w łóżku, niezbędne są owce – trzy sztuki wełny pozwalają wytworzyć łóżko w warsztacie. W okolicach wieczora składamy z drewna, ziemi lub kamienia nasz pierwszy dom, wytwarzamy drzwi i voila – pierwsza noc za nami.