Jak postępować w przypadku zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje drętwienie, mrowienie i inne objawy w ręce i ramieniu. Jest spowodowany przez ściśnięty nerw w tunelu nadgarstka, czyli wąskie przejście po wewnętrznej stronie nadgarstka. Anatomia nadgarstka, problemy zdrowotne i ewentualnie powtarzające się ruchy ręki mogą przyczynić się do tego stanu. Właściwe leczenie zwykle łagodzi mrowienie i drętwienie. Przywraca funkcje nadgarstka i dłoni.

Objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka zwykle zaczynają się stopniowo. Do pierwszych objawów możemy zwykle zaliczyć drętwienie lub mrowienie kciuka, palców wskazujących i środkowych. Te objawy pojawiają się i znikają. Zespół cieśni nadgarstka może również powodować dyskomfort w nadgarstku i dłoni. Objawy mogą przemieszczać się od nadgarstka do ręki. Często występują podczas trzymania kierownicy, telefonu lub gazety.  Możesz też odczuwać słabość ręki i mieć tendencję do upuszczania przedmiotów. Może wynikać z drętwienia ręki lub osłabienia kurczących się mięśni kciuka. Są kontrolowane przez nerw pośrodkowy.

Kiedy iść do lekarza?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz uporczywe objawy, sugerujące zespół cieśni nadgarstka. Umów się na wizytę, jeżeli objawy zakłócają normalne czynności i sen. Trwałe uszkodzenie nerwów i mięśni może wystąpić, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Zabieg zespołu cieśni nadgarstka

Zabieg polega na podzieleniu więzadła w nadgarstku, aby zmniejszyć nacisk na nerw, kontrolujący ruch i jego zakres. Jeśli objawy zespołu cieśni nadgarstka wpływają na jakość Twojego codziennego życia, lekarz może zasugerować zabieg cieśni nadgarstka. Ta operacja ma kilka zalet i wad. Dlatego profesjonalny lekarz omówi z Tobą, czy jest to właściwe dla Ciebie rozwiązanie.

Operacja cieśni nadgarstka (dekompresja kanału nadgarstka) obejmuje przecięcie więzadła nadgarstka. To więzadło jest połączone z kośćmi w nadgarstku. W ten sposób tworzy tunel nadgarstka. Kilka ścięgien i nerw pośrodkowy biegną przez ten tunel do palców. Jeśli ciśnienie wzrasta w tunelu nadgarstka, nerw pośrodkowy nie działa prawidłowo. Powoduje wtedy mrowienie, drętwienie lub ból. Operacja zmniejsza ciśnienie i łagodzi objawy.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem spotkasz się z chirurgiem, który ma go przeprowadzić. Omówi z Tobą wszystkie istotne kwestie. Sposób przygotowania powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jest to procedura jednodniowa. Oznacza to, że w tym samym dniu, w którym miałeś zabieg, wrócisz do domu. Nie musisz pakować torby na noc. Nie będziesz jednak w stanie jechać w tym samym dniu samochodem. Dlatego zadbaj wcześniej o kierowcę, który Cię odwiezie. Zabieg jest zwykle przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że nie dostaniesz narkozy, ale nic nie poczujesz. Upewnij się, że wcześniej umyłeś ręce i zdjąłeś biżuterię z nadgarstka lub palców.

Twój chirurg omówi z Tobą, co się stanie przed, w trakcie i po operacji. Jeśli nie masz pewności, zadaj wszelkie pytania. Przed zabiegiem musisz podpisać formularz zgody. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew), takie jak warfaryna, ważne jest, aby poinformować o tym chirurga przed zabiegiem.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here