Witamina C - najważniejsza witamina kulturysty

Jeśli trenujesz kulturystykę, prawdopodobnie dobrze wiesz, że rezultaty w budowaniu sylwetki zależą w dużym stopniu od tego, w jakich proporcjach oraz ilościach wraz z dietą bądź przy użyciu suplementacji dostarczasz organizmowi najważniejsze makro- i mikroskładniki, a także witaminy. W grupie tych ostatnich związków kluczowa dla kulturysty jest witamina C. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważna i jak ją dawkować.

Korzyści z witaminy C w treningu siłowym

Niejeden kulturysta zrobi naprawdę dużo, żeby zwiększyć stężenie testosteronu w organizmie. Hormon ten tworzy bowiem warunki sprzyjające wzrostowi tkanki mięśniowej, która bez niego nie jest w stanie powiększać swojej objętości. Nie trzeba jednak nie wiadomo jakich wyrzeczeń, żeby utrzymać odpowiedni poziom testosteronu – wystarczy… witamina C. Oczywiście sama w sobie nie spowoduje ona niesamowitych efektów, ale faktem jest, że jedna z jej właściwości to ograniczanie działania enzymu aromatazy.

Co to takiego? Aromataza to enzym, którego zadanie polega na przekształcaniu testosteronu w estrogen. Ponieważ kulturystom zależy na możliwie wysokim poziomie testosteronu, działanie aromatazy jest oczywiście niepożądane. I tu właśnie pojawia się zbawienna z punktu widzenia kulturystów rola witaminy C, która hamuje aromatazę, a tym samym nie pozwala na znaczny spadek testosteronu z powodu działania tego enzymu.

Kolejna korzyść z przyjmowania witaminy C to przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Jako że od jej obecności w organizmie zależy ilość kolagenu, który jest produkowany z jej udziałem, ma ona pośredni wpływ na budowę i regenerację tkanki łącznej. Stawy, ścięgna, chrzęści, kości, a także skóra, włosy i paznokcie mogą być zdrowe i mocne właśnie za sprawą budulca, którym jest kolagen i który jest syntezowany w organizmie przy udziale witaminy C.

Witamina C warunkuje również przebieg niezwykle istotnego procesu dla każdego kulturysty, jakim jest dostarczanie tlenu do komórek mięśniowych. Odpowiedzialne za to jest żelazo, którego przyswojenie przez organizm wymaga obecności witaminy C. Mówiąc wprost, bez witaminy C nie ma żelaza, a bez żelaza dotlenienie mięśni jest gorsze, co przekłada się na niższą wydajność, czyli po prostu gorsze wyniki.

Źródła i dawkowanie witaminy C

Jak widać, witamina C jest istotnym związkiem z perspektywy osób uprawiających sporty siłowe i sylwetkowe. Dawkowanie u osób aktywnych fizycznie jest jednak większe niż standardowe, zalecane dawki, które wynoszą mniej więcej 1 mg na każdy 1 kg masy ciała. W przypadku sportowców – czy to amatorskich, czy profesjonalnych – może to być nawet 5 mg witaminy C na każdy 1 kg masy ciała. Taka ilość na pewno nie zaszkodzi.

Witaminę C należy czerpać głównie z diety, sięgając po paprykę, kiwi, czarną porzeczkę, brokuły, natkę pietruszki, jarmuż czy cytrusy. W przypadku podwyższonego zapotrzebowania u sportowców dieta może jednak nie wystarczyć, a wtedy warto wesprzeć się sprawdzonymi suplementami od Allnutrition – Vitamin C Antioxidant oraz Vitamin C With Bioflavonoids.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here