Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci

Nasze maluchy spędzają codziennie sporo czasu na zabawie, nieustannie obdarowywane są przez nas lub bliskich nowymi zabawkami. Jak poprawnie wybierać zabawki dla dzieci, które będą w pełni bezpieczne, i które z całkowitym spokojem możemy oddać w ręce dziecka?

Certyfikaty

Aby zabawki dla dzieci mogły trafić na nasz rynek, muszą spełnić szereg norm rozpisanych z Rozporządzeniu Rady Ministrów oraz w dyrektywach Unii Europejskiej. Zapisano w nich wszystkie wymogi fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne, którymi muszą się kierować producenci. Zatem kupując zabawkę powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie oznaczenia.

Znak CE, jest obowiązkowym, aby zabawka została dopuszczona do obrotu. Również nazwa i adres producenta powinien znaleźć się na opakowaniu. Ważne są także ostrzeżenia, czy zabawka jest bezpieczna, czy nadaje się dla dzieci poniżej trzech lat, albo czy przeznaczona jest do użytku przez dziecko tylko pod kontrolą dorosłych.

Wiek dziecka

Warto zauważyć, że zabawki dla dzieci bardzo często zawierają także informację, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone (np. 0+ od urodzenia, 12+ powyżej roku itd.). Pułapy te oznaczają, że dana zabawka została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla dzieci powyżej danego wieku. Jednak producentom często nie opłaca się zlecać takich badań i mimo, że zabawka byłaby bezpieczna także dla młodszych dzieci, nie jest to potwierdzone na opakowaniu.

Przykładem może być grzechotka, która przeznaczona jest dla dzieci 12+, bo takie badanie zlecił producent ze względów oszczędności, a która nieszczególnie zainteresuje roczne dziecko, które na grzechotki jest już po prostu za duże. Dlatego rodzice powinni kierować się także zdrowym rozsądkiem dobierając zabawki dla swoich pociech. Podstawą bezpieczeństwa jest z pewnością fakt, że zabawka dla dzieci poniżej 3 lat nie może zawierać małych elementów, które dziecko byłoby w stanie połknąć.

Zasada ograniczonego zaufania

Jeśli nie jesteśmy pewni, że zabawka jest bezpieczna dla małych dzieci, pozwólmy się nią bawić maluchowi tylko pod naszym czujnym okiem. Warto też zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana. Małe dzieci często biorą wszystko do buzi, co jest problematyczne np. w przypadku popularnych kredek świecowych, które mogą zawierać ołów. Na rynku jest też sporo popularnych dziś puzzli piankowych, które mimo, że zawierają formamid (wiele badań wykazało, że może być on szkodliwy dla małych dzieci), zostały dopuszczone do obrotu. Nic nie zastąpi więc naszej czujności i zdroworozsądkowego podejścia.

Zwłaszcza, iż raporty UOKIK nieustannie wykazują, że w sporej części kontrolowanych zabawek ciągle odnotowywane są nieprawidłowości. Najczęstszym zarzutem wobec producentów zabawek jest to, że zawierają one zbyt wysoki poziom szkodliwych substancji, lub elementy, które dziecko może połknąć, lub którymi może zrobić sobie krzywdę, np. raniąc się.

Aliexpress

Zakupy z Chin stają się coraz bardziej popularne z dnia na dzień. Znajdziemy tam szeroką ofertę również zabawek dla dzieci. Niestety, należy pamiętać, że przedmioty te nie są poddawane żadnej kontroli i nie mamy pewności, z czego zostały wykonane. Być może zawierają jakieś toksyczne substancje, a my nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić.

Ekologiczne zabawki

Ostatnio popularnością cieszą się także zabawki z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Związane jest to z systemem edukacji stworzonej przez Marię Montessori. Naturalne zabawki są nie tylko piękne i zdrowe, uczą także dzieci kreatywności, różnią się one między sobą fakturami, ciężkością, dziecko może to wszystko poznawać przez dotyk, podczas gdy plastikowe zabawki są zawsze takie same. Dodatkowo te drewniane są niezwykle trwałe i mimo, że czasem ich cena przewyższa plastikowe, posłużą dziecku dużo dłużej.

Uważny wybór

Warto też dokładnie zwracać uwagę na to, co dokładnie kupuje się dzieciom. Dobre sklepy z zabawkami często oferują naprawdę spory wybór, dzięki czemu można dopasować coś odpowiedniego dla pociech w różnym wieku o rozmaitych zainteresowaniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here