Jak wygląda kleszcz

Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie w porze letniej, gdy całymi rodzinami lubimy przebywać na świeżym powietrzu wśród drzew i parków. Nawet odpoczynek w ogrodzie nieopodal naszego domu naraża nas na zetkniecie się z tymi niebezpiecznymi małymi pajęczakami. Kleszcze przebywają bowiem wszędzie tam, gdzie znajduje się odpowiednia roślinność, w miarę ciepła temperatura oraz znośna wilgotność. Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione to jesteśmy w bezpośrednim zagrożeniu ukłucia przez kleszcza a co za tym idzie grozi nam zakażenie boreliozą lub zapaleniem mózgu. Aby skutecznie bronić się przed tymi pasożytami potrzebna jest jak największa ilość wiedzy na ich temat. Jak wygląda kleszcz? Jak się go pozbyć? Jakie są objawy zakażenia? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak wygląda kleszcz?

Jak wygląda kleszcz?Jeśli chodzi o wygląd to kleszcza można tak na prawdę pomylić z małym pająkiem. Nic dziwnego bowiem kleszcze należą biologicznie do gromady pajęczaków. Ich wielkość to maksymalnie kilka milimetrów. Kleszcze charakteryzują się tym, że ich narząd gębowy jest przystosowany do ssania krwi ze skóry ssaków. Jest to niezbędne, ponieważ każdy kleszcz aby przetrwać musi w każdym swoim stadium rozwoju przynajmniej raz wyssać świeżą krew. Kleszcz przechodzi trzy stadia rozwoju. Na początku jest larwą, następnie przeobraża się w limfę by na końcu obrać postać ostatnią – imago. W naszym kraju istnieją wprawdzie trzy rodzaje kleszczy lecz niewiele one się od siebie różnią.

Objawy po ugryzieniu kleszcza

Kleszcze wbrew obiegowej opinii wcale nie upodobały sobie krwi i ciała człowieka jako niezbędnych do życia. Głównie bowiem żywią się one krwią zwierząt, najczęściej drobnych ssaków i ptaków. Człowiek stanowi dla nich jedynie ciekawą alternatywę. Najbardziej groźne w kleszczach jest to, że ich ugryzienie jest praktycznie niewyczuwalne a objawy mogą się pojawić nawet kilka lat po ataku! Dodatkowo kleszcz dzięki swoim silnym ząbkom bardzo mocno wgryza się w skórę i praktycznie nie można go usunąć inaczej jak pęsetą przy użyciu siły. Warto więc po spacerze w lesie lub przebywaniu w miejscach z bujną roślinnością dokładnie sprawdzić swoje ciało pod prysznicem. Niezbędne będzie także trzepanie odzieży gdyż kleszcze są w stanie przeżyć nawet pranie w pralce.

Objawy ugryzienia mogą się pojawić jako stan zapalny. Jest to tzw. rumień wędrujący czyli czerwony na środku i na brzegach a nieco jaśniejszy wokół. Ugryzienie przez kleszcza może jednak doprowadzić do boreliozy, która może się objawiać niewyraźną mową i zawrotami głowy, gorączką, bólem gardła, mięśni i stawów czy dreszczami. Podobne objawy przypominające nieco te grypowe może wywołać także niebezpieczne kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak zapobiec ugryzieniu przez kleszcza

Jak zapobiec ugryzieniu przez kleszczaAby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez tego niebezpiecznego pasożyta możemy podjąć szereg czynności. Oczywiście nie uchroni nas to w 100% przed zagrożeniem ale na pewno nieco pomoże. Przede wszystkim warto jest nałożyć jakieś okrycie głowy. Dodatkowo uchroni nas to przed udarem słonecznym. Poza tym warto aby nasza odzież ściśle przylegała do ciała i zasłaniała jak największą jego część. Znacznie utrudni to kleszczom przedostanie się na powierzchnię skóry. Ważny jest także materiał z jakiego wykonana będzie nasza odzież. Wyroby bawełniane będą w tym przypadku najgorszym pomysłem, gdyż tego rodzaju odzież własnie preferują kleszcze. Dużo lepszym pomysłem jest odzież wykonana z tworzyw sztucznych. Poza tym jeśli przebywamy na łonie natury to unikajmy miejsc gęsto porośniętych rożnego rodzaju krzewami i wysoką trawą. Przemieszczanie się w takich miejscach to idealna sytuacja dla kleszczy aby przenieść się na nasze ciało. Możemy również użyć specjalnych preparatów odstraszających kleszcze oraz unikać pór dnia kiedy są one najbardziej aktywne.

Jak wyciągnąć kleszcza

Jeśli jednak mimo wszystkich zastosowanych zabezpieczeń nie mieliśmy na tyle szczęścia i niestety podczas przeglądu skóry odkryliśmy kleszcza nie musimy od razu panikować. Powinniśmy się go jak najszybciej pozbyć. Kleszcze zazwyczaj znajdują swoją bezpieczną w przystań w miejscach dobrze zacienionych, wilgotnych i z delikatniejszą skórą. Mogą to być na przykład okolice pachwin. Jeśli zauważyliśmy tam kleszcza powinniśmy przy użyciu pęsety złapać go w okolicach głowy uważając aby przypadkiem nie uszkodzić mu tułowia. Następnie krótkim, delikatnym acz zdecydowanym ruchem wyciągnąć go wykonując przy tym lekki obrót. Miejsce po ukąszeniu warto zdezynfekować jakimś środkiem. Jeśli nie będzie się ono właściwie goiło powinniśmy udać się do lekarza na konsultacje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here