Jak zmniejszyć ryzyko kobiecych infekcji intymnych

Często dotykają Cię objawy jak swędzenie, pieczenie czy upławy? W takim przypadku warto odwiedzić ginekologa, który wykona właściwe badania i zaleci leczenie. Warto również poznać porady, które pomogą w zredukowaniu ryzyka infekcji intymnych u kobiet. Oto 5 ważnych wskazówek, które powinna poznać każda kobieta!

  1. Dobierz właściwe kosmetyki do higieny intymnej

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje preparatów stosowanych do higieny intymnej. Niektóre z nich dokładnie oczyszczają skórę w tym delikatnym miejscu i jednocześnie poprawiają jej kondycje. Inne z kolei mogą przyczyniać się do pojawienia zaczerwieniania, swędzenia.

Najlepiej wybierać kosmetyki z naturalnymi składnikami, które nie zawierają silnych, drażniących detergentów. Porady dotyczące ich doboru można znaleźć na stronie internetowej www.ekologicznadziewczyna.pl.

  1. Pamiętaj o właściwym kierunku mycia

Podczas mycia okolic intymnych, należy pamiętać o tym, aby robić to w jednym kierunku, a dokładnie od przodu do tyłu, czyli od okolic pochwy do odbytu. Pomiędzy kolejnym zmywaniem należy można przemyć ręce. Dzięki takiej technice można zredukować ryzyko przenoszenia się chorobotwórczych bakterii i grzybów do pochwy, co prowadzi do pojawienia się infekcji.

Należy też pamiętać o tym, aby do podmywania się nie stosować gąbek lub innych akcesoriów, ponieważ mogą namnażać się na nich drobnoustroje. Wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z łazienki, rozwiązaniem są jednorazowe chusteczki nawilżane. Nie należy również korzystać z cudzych ręczników.

  1. Noś odpowiednią bieliznę

Nie każdy rodzaj bielizny sprzyja zdrowiu intymnemu. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele pięknych fig, stringów czy szortów, ale ich noszenie może przyczyniać się do pojawienia niekorzystnych objawów – podrażnień delikatnej skóry, a także zakażeń.

Polecany rodzaj bielizny to ta wykonana z naturalnych włókien, na przykład z bawełny, wiskozy czy bambusa. Bielizna powinna być wygodna – nie powinna nadmiernie uciskać, dlatego najlepiej zdecydować się na figi lub szorty, a stringi zostawić tylko na wyjątkowe okazje.

  1. Regularnie badaj się u ginekologa

Każda kobieta powinna pamiętać o tym, by systematycznie uczestniczyć w badaniach ginekologicznych. Lekarze zalecają, aby uczestniczyć w badaniach raz na 6 miesięcy, maksymalnie raz na 12 miesięcy w przypadku braku objawów chorobowych. Oczywiście, do ginekologa należy udać się zawsze wtedy, gdy mają miejsce jakiekolwiek symptomy dolegliwości, na przykład przedłużający się świąd czy upławy.

Ginekolog wykona dokładne badanie na fotelu oraz dodatkowe badania, między innymi USG oraz badanie jak cytologia, które wykonywane jest w kierunku zmian nowotworowych szyjki macicy.

  1. Rozważ zabieg labioplastyki

Większe ryzyko infekcji intymnych dotyczy również tych kobiet, które mają asymetryczne, zbyt duże, zdeformowane wargi sromowe. W tym przypadku mogą one utrudniać utrzymanie higieny, a także powodować dyskomfort, na przykład podczas uprawiania seksu, sportów, a nawet zwykłego siedzenia.

Kobiety niezadowolone z wyglądu swoich warg sromowych, które powodują również dyskomfort i zwiększają ryzyko infekcji intymnych, mogą zdecydować się na zabieg jak labioplastyka – plastyka warg sromowych.

Zabieg labioplastyki polega na chirurgicznym albo laserowym wycięciu nadmiaru tkanek warg sromowych, a także na ich odpowiednim wymodelowaniu, by nadać im odpowiedni wygląd. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zabiegi laserowego modelowania warg sromowych, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych wyników z obniżonym ryzykiem skutków ubocznych oraz szybką rekonwalescencją po zabiegu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here