Jak zrobić screena na laptopie

Umiejętność robienia zrzutów ekranu przydać się może w bardzo wielu codziennych sytuacjach. Kto z nas nie spotkał się nigdy z nieoczekiwanym komunikatem o zupełnie niezrozumiałej dla nas treści? Warto w takiej sytuacji móc skonsultować to z kimś kto zdecydowanie lepiej zna się na komputerach. W tym celu można oczywiście przepisać tenże komunikat, ale jest to zdecydowanie niewygodne i mało praktyczne. Szczególnie jeśli komunikat jest długi, zawiera trudne słowa lub jest napisany w języku, którego nie rozumiemy. Także próba dyktowania komunikatu przez telefon lub komunikator mija się z celem. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie właśnie zrobienie zrzutu ekranu i po prostu przesłanie tego w formie pliku graficznego osobie, która ma nam pomóc. Również jej będzie łatwiej, jeśli będzie mogła zobaczyć, jak dokładnie to wygląda.

Jak zrobić screena na laptopie?

Jak zrobić screena na laptopieNiestety mimo tego, że doskonale radzimy sobie z codzienną obsługą komputera, nie stanowi dla nas większej trudności na przykład instalowanie programów czy gier, to może się okazać, że wiele osób kompletnie nie ma pojęcia jak zrobić screena na laptopie. A zdecydowanie warto się tego nauczyć, ponieważ lista sytuacji, kiedy może się nam przydać ta umiejętność jest całkiem długa.

Oprogramowanie Windows

Zdecydowanie najbardziej proste jest zrobienie screena na laptopach, które pracują na oprogramowaniu windows. Na klawiaturze znajduje się bowiem specjalny przycisk, który to umożliwia. Chodzi o klawisz z napisem PrtScn. Jest to nic innego jak skrót od angielskiego sformułowania Print Screen czyli zrzut ekranu. Wystarczy zlokalizować ten klawisz na klawiaturze i go kliknąć, aby cały widok ekranu został zapisany w schowku. Następnie trzeba go wkleić do dowolnego programu graficznego. W programie tym można jeszcze ewentualnie przyciąć go do odpowiednich wymiarów i zapisać jako plik jpg. Jest też szybszy sposób, który od razu zapisuje plik na pulpicie. Wystarczy jednocześnie z klawiszem PrtScn wcisnąć także klawisz z ikoną Windowsa. To znacznie szybsza droga, jeśli zapisujemy cały widok ekranu.

Korzystając z laptopa z oprogramowaniem Macintosh sprawa jest o tyle trudniejsza, że konieczne jest nauczenie się kombinacji kilku klawiszy. I tak, jeśli chcemy mieć zrzut całego ekranu, który automatycznie zapisze się jako plik graficzny na pulpicie to wciskamy jednocześnie 3 klawisze na klawiaturze: command, shift oraz cyfrę 3. Jeśli interesuje nas zapisanie tylko jakiegoś konkretnego fragmentu ekranu to używamy podobnej kombinacji, z tym, że zamiast cyfry 3 wciskamy cyfrę 4 i zaznaczamy prostokątny fragment, który chcemy zapisać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here