Jak zrobić zrzut ekranu

Często zdarza się, że przeglądając różnego rodzaju strony internetowe natrafimy na jakąś zabawną lub intrygującą treść, którą chcielibyśmy sobie zachować na później lub w celach dokumentujących jakiś czyn. Najlepiej jest to zachować w formie pliku graficznego. W wielu sytuacjach tylko to daje możliwość zachowania całości w oryginalnej formie. W tym momencie przydaje się umiejętność zrobienia zrzutu ekranu. Jest to także przydatne na przykład w sytuacji, kiedy nagle na ekranie wyskoczy okienko z jakimś niezrozumiałym dla nas komunikatem. Chcąc skonsultować z kimś ten problem najlepiej będzie wysłać mu zrzut, po tym by zaoszczędzić czas na przepisywaniu tekstu lub co gorsza próba na przykład dyktowania tego przez telefon. Ma to szczególne znaczenie, kiedy komunikat jest napisany w obcym języku, którego niestety nie znamy.

Jak zrobić zrzut ekranu?

Jak zrobić zrzut ekranuOkazuje się jednak, że wiele osób nie ma pojęcia jak zrobić zrzut ekranu. A jest to zadanie niezwykle proste. Zdecydowanie warto jest się tego nauczyć, ze względu na liczbę sytuacji, kiedy może się nam ta sytuacja przydać. Najprościej mają użytkownicy Windowsa. Wystarczy bowiem, że na swojej klawiaturze znajdą odpowiedni przycisk. Chodzi o przycisk z napisem PrtScn. Jest to skrót od angielskiego Print Screen, czyli właśnie zrzut ekranu. Wystarczy tylko nacisnąć ten przycisk aby widok całego ekranu został zapisany w schowku. Teraz wystarczy już tylko wkleić go do dowolnego edytora graficznego i zapisać jako plik jpg. Wbudowany w system program Paint doskonale się do tego nada.

Korzystanie z programu Macintosh

Nieco trudniej mają użytkownicy korzystający z oprogramowania Macintosh. Ale ta większa trudność polega na tym, że po prostu nie znajdą oni pojedynczego przycisku. Muszą się oni nauczyć odpowiednich kombinacji przycisków. Żeby więc zrobić zrzut całego ekranu i zapisać go od razu jako plik na pulpicie należy wcisnąć jednocześnie aż 3 przyciski na klawiaturze: command, shift oraz cyfrę 3. Jest też możliwość zrobienia zrzutu tylko jakiegoś konkretnego wycinka ekranu. Przydaje się to wtedy, kiedy tylko kawałek ekranu zawiera interesującą nas treść, a pozostała część wprowadzała by tylko niepotrzebny chaos. W tej sytuacji należy użyć podobnej kombinacji klawiszy, z tą tylko różnicą, że zamiast cyfry 3 trzeba wcisnąć cyfrę 4. Pojawi się wtedy pole wyboru i używając myszy wystarczy wyznaczyć prostokątny obszar, który chcemy zapisać.

Również na smartfonach screenshot zajmuje tylko kilka sekund. Robi się go klikając w tym samym momencie przycisk ściszania i włączania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here