Jak żyć oszczędnie? Porady dla zbyt rozrzutnych

Zarabiasz niewiele, wydatki zamiast znikać – rosną, podobnie jak marzenia i plany, które pojawiają się na twojej liście. Jeśli przynajmniej raz dziennie zadajesz sobie pytanie: „jak żyć oszczędnie?”, odpowiadamy – da się! Musisz tylko zmotywować się do zapanowania nad swoim budżetem.

Nie jesteśmy narodem oszczędnym, a ponad połowa Polaków ma długi. Jednak można udowodnić, że nie trzeba posiadać gór złota i mieć pensji prezesa banku, by żyć nie tylko od pierwszego do pierwszego, ale żeby też odłożyć na zrealizowanie swoich przyszłościowych celów. Oszczędzaj, a brakującą kwotę do zrealizowania swoich marzeń możesz pożyczyć np. na https://smartpozyczka.pl/.

Grosz do grosza, a…

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że odłożone pieniądze zapewniają finansowe bezpieczeństwo. W oszczędzaniu może skutecznie pomóc wyznaczenie celu – remont mieszkania, nowe auto czy egzotyczne wakacje to plany, które są realne, jeśli w końcu poukładasz swoje wydatki. Przyda się stworzenie planu budżetu domowego, w którym rozdzielisz grubą kreską niezbędne wydatki od kwoty, którą konsekwentnie będziesz odkładał co miesiąc.

Rozsądnie wydawaj i mądrze pożyczaj

By uniknąć nieplanowanych wydatków, przed każdym wyjściem do sklepu warto zrobić listę zakupów. Korzystanie z promocyjnych kodów, rabatów czy okazji również jest wskazane. A co z pożyczaniem pieniędzy? Warto pożyczać odpowiedzialnie i korzystać z najlepszych dostępnych na rynku ofert, jak np. promocyjne pożyczki. Pożyczasz, ale nie dokładasz sobie dodatkowych kosztów, opłat czy odsetek – pod warunkiem, że oddajesz w terminie.

Zmień nawyki

Zamiast jadać lunch na mieście, przygotuj obiad w domu, zrezygnuj też z kolejnej pary butów w tym sezonie. Odmów sobie błahych przyjemności, które są jedynie nadprogramowymi wydatkami, a zostawisz w portfelu dodatkową gotówkę. Będzie to dla ciebie dobra motywacja do wprowadzenia życiowych zmian!

… ale nie oszczędzaj na wszystkim

Skuteczna technika oszczędzania polega na zmianie przyzwyczajeń tylko w pewnym stopniu. Nie możesz przesadzić także w drugą stronę – drobne przyjemności, jak wypad ze znajomymi na miasto czy pójście do kina, nie przeszkodzą w tym, żebyś mógł udać się na wymarzony urlop. Rezygnacja ze wszystkich uciech spowoduje skutek odwrotny do zamierzonego – tylko zniechęcisz się do odkładania pieniędzy. Receptą na sukces jest podejście do tematu oszczędzania ze zdrowym rozsądkiem i umiarem.

Możesz odkładać pieniądze i czerpać radość z życia. Wystarczy dobry plan, trzymanie się wcześniej ustalonych założeń i odkładanie pieniędzy na różne sposoby – pamiętaj, nikt inny nie zrobi tego za ciebie!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here