Kim jest urolog?

Urologia to gałąź medycyny, która specjalizuje się w wykrywaniu i leczeniu chorób układu moczowego. Urolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem takich problemów jak krwiomocz, skąpomocz, infekcje dróg moczowych czy schorzenia nerek.

Urolog – opis specjalizacji

Lekarz urolog do specjalista z zakresu urologii – gałęzi medycyny zajmującej się układem moczowym. Jego zadaniem jest diagnoza dolegliwości i schorzeń nerek, pęcherza lub narządów płciowych u mężczyzn, kobiet i dzieci. Kompetencje urologa wymagają wiedzy z wielu pokrewnych dziedzin medycznych: nefrologii, ginekologii, onkologii. Jego działania znajdują się często na pograniczu różnych dziedzin medycyny – urolog leczy nie tylko zapalenia pęcherza moczowego czy kamienie nerkowe, ale także nowotwory prostaty czy niepłodność w przypadku mężczyzn.

Co leczy urolog?

Zakres kompetencji urologa jest bardzo szeroki. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się leczeniem między innymi:
– stanów zapalnych i infekcji dróg moczowych i narządów układu moczowego: pęcherza, nerek.
– zakażeń pęcherza moczowego,
– nietrzymania moczu,
– krwiomoczu,
– skąpomoczu,
– nadmiernego oddawania moczu,
– kamicy układu moczowego,
– problemamów z płodnością u mężczyzn,
– zaburzeń erekji
– nowotworów prostaty i jąder.

Kiedy zgłosić się do urologa?

Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty w gabinecie urologicznym? Niezależnie od płci i wieku, są to schorzenia dotyczące strice układu moczowego, jak problemy z oddawaniem moczu, krew w moczu, ból podczas oddawania moczu i wszelkie inne niepokojące objawy. Również nawracające infekcje pęcherza lub dróg moczowych wymagają konsultacji z urologiem. Lekarz internista może skierować do specjalisty tej dziedziny także w przypadku niektórych schorzeń dotyczących nerek, takich jak kamica nerkowa czy torbiele.Mężczyźni powinni skonsultować się z urologiem w przypadku problemów dotyczących układu płciowego. Lekarz tej specjalizacji diagnozuje problemy z płodnością i zajmuje się ich leczeniem. Jego zadaniem jest także wykrycie wszelkich nieprawidłowości dotyczących narządów płciowych, w tym chorób nowotworowych. W konsultacji z onkologiem urolog zajmuje się leczeniem nowotworów prostaty, jąder czy odbytu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here