Płyta nagrobna - jak ją umyć? Skuteczne preparaty do czyszczenia nagrobków

Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym ze szczególną uwagą pielęgnujemy groby naszych bliskich. Do czyszczenia płyty nagrobnej można użyć gotowego preparatu do mycia nagrobków, takiego jak: spray, płyn, pasta czy płynna pasta. Specjalne środki myjące przeznaczone są do różnych powierzchni, zarówno lastriko, jak i marmuru oraz granitu.

Czym czyścić groby? – płyny do czyszczenia nagrobków

Uniwersalny płyn do czyszczenia nagrobków dostępny jest, zarówno w sprayu, jak i wersji płynnej. Środek przeznaczony jest do mycia i pielęgnacji różnych powierzchni z kamienia polerowanego, np. granitu, marmuru, ale również lastriko. Preparat skutecznie usuwa zanieczyszczenia, takie jak: ślady po liściach, zazielenienia na płycie, a także nadaje połysk oraz działa antyelektrostatycznie, przez co chroni płytę nagrobną przed osadzaniem się na jej powierzchni kurzu. Powierzchnię płyty wystarczy spryskać preparatem, a w przypadku silnych zabrudzeń pozostawić na kilka minut. Wilgotną płytę należy wytrzeć do sucha czystą ściereczką.  

Pasta do pielęgnacji kamienia polerowanego

Uzupełnieniem płynu do czyszczenia nagrobków jest specjalna pasta w postaci lekkiego kremu bądź w wersji płynnej. Produkt oprócz właściwości czyszczących, dodatkowo pielęgnuje czyszczone powierzchnie, nadaje lustrzany połysk, chroni przed kurzem oraz wilgocią, a także konserwuje. Pastę należy stosować na umytą i osuszoną powierzchnię pyty nagrobnej. Niewielką ilość produktu wystarczy nanieść na kamień, a po całkowitym wyschnięciu, dokładnie wypolerować miękką ściereczką.

Czyszczenie nagrobków – co może się jeszcze przydać?

Oprócz środków przeznaczonych do czyszczenia płyt nagrobnych, na cmentarz warto zabrać ze sobą gumowe rękawice ochronne, ponieważ preparaty myjące mogą wywoływać reakcje uczuleniowe bądź podrażnić skórę rąk. Do mycia silnych zabrudzeń bądź resztek wosku sprawdzi się gorąca woda, którą można ze sobą zabrać, np. w termosie. Do przydatnych akcesoriów, które ułatwią sprzątanie należą również: mała szczotka do zamiatania, wiaderko, pazurki, np. do uporządkowania przestrzeni wokół grobu, pasta do metalu (do czyszczenia metalowych liter), drewniany patyczek (do usuwania resztek wosku rozlanego na płycie) miękkie gąbki, ściereczki, najlepiej czyściwo bawełniane, które po użyciu wystarczy wyrzucić do kosza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here