W przemyśle spożywczym stosuje się rozmaite dodatki. Każdy z nich posiada określony wpływ na produkt. Dlatego warto wiedzieć, co stosuje się podczas produkcji, by poprawić walory produkty.
Jakie konserwanty są powszechnie stosowane?
Konserwanty to środki chemiczne lub mieszaniny związków, które powodują przedłużenie terminu przydatności do spożycia oraz zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Te, które są stosowane w żywności, są oznaczone symbolem od E200 do E299. By mogły być dopuszczone do użytku, muszą spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim muszą być niezawodne i skutecznie hamować rozwój drobnoustrojów. Przy tym nie mogą jednak wpływać negatywnie na nasze zdrowie i na sam produkt. Dlatego najbezpieczniejsze są konserwanty naturalne. Zaliczamy do nich chociażby sól kuchenną, cukier, ocet, czy substancje wprowadzone z dymem wędzarniczym. Wśród konserwantów chemicznych warto wymienić antybiotyki, antyseptyki oraz wszelkiego rodzaju przeciwutleniacze, witaminy oraz barwniki.
Jakie dodatki stosuje się w przemyśle mięsnym?
W branży mięsnej zastosowanie znalazło także kilka dodatków do żywności. Jednym z nich są fosforany spożywcze. To substancje, które wydłużają przydatność produktów do spożycia. Na liście dodatków znajdziemy je pod symbolami od E338 do 452. W tym przedziale znajduje się osiem substancji. Fosforany spożywcze zatrzymują wodę podczas obróbki termicznej, wykazują działanie emulgujące i bakteriostatyczne. Innym równie ważnym dodatkiem jest białko wieprzowe. To jedno z najbardziej pełnowartościowych protein. Uzyskuje się je ze skór wieprzowych. Dzięki dużej zawartości kolagenu surowiec ten przyspiesza proces produkcji i poprawia jakość wyrobów. Końcowy produkt ma lepszą strukturę, gryzalność, a także wygląd. Poprawie ulega także proces fermentacji i suszenia. W ten sposób producenci ograniczają także liczbę niemięsnych dodatków. Dzięki takim dodatkom wyroby mięsne nie tylko się tak nie psują, ale i są bardziej przystępne do konsumpcji.
Skrobia pszenna – co to takiego?
Na liście dodatków do żywności znajdziemy także skrobię pszenną. To produkt otrzymywany z pszenicy w procesie wielostopniowego mielenia, separowania i wymywania. Po jego odwodnieniu i suszeniu skrobia jest mielona ponownie. Dodanie jej do żywności poprawia jej teksturę i polepsza wiązanie wody. Skrobia jest często wykorzystywana do produkcji wyrobów bezglutenowych. Skrobia pszenna stosowana jest także jako środek wypełniający. Poprawia stabilność gotowego produktu w czasie przechowywania oraz podczas obróbki termicznej. Skrobię, tak jak i inne dodatki, obowiązują określone normy. Polscy dystrybutorzy dostarczają surowce najwyższej jakości, dzięki czemu nie musimy się obawiać o jakość finalną naszych produktów. Sprawdź tutaj ofertę jednej z firm http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Skrobia pszenna stosowana jest także w wyrobach mięsnych i garmażeryjnych, konserwach warzywno-mięsnych, a także w pieczywie i koncentratach potraw. Jest więc bardzo uniwersalnym dodatkiem.