USG brzucha – kiedy wykonać i jak przygotować się do badania?

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie, które wykonuje się w przypadku stwierdzenia bólów brzucha, biegunek, zaparć oraz wyczuwalnych w obrębie jamy brzusznej guzków. USG brzucha jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne oraz pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie narządów jamy brzusznej. Na czym polega to badanie, kiedy warto je wykonać i jak się do niego prawidłowo przygotować?

USG brzucha – wskazania do wykonania badania

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę wyglądu, położenia oraz struktury takich narządów, jak wątroba, nerki, śledziona oraz trzustka. Jego głównym zadaniem jest określenie funkcjonowania narządów oraz wczesne wykrycie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości w ich budowie. Dzięki USG brzucha możliwe jest zdiagnozowanie chorób oraz wykrycie stanów zapalnych i zmian chorobowych w obrębie analizowanych narządów.

Istnieje wiele wskazań, dla których warto wykonać badanie USG brzucha. Podstawowym z nich są regularnie pojawiające się bóle brzucha, obecność krwi w moczu lub kale, częste zaparcia lub biegunki oraz znaczny ubytek masy ciała. Wszystkie te czynniki mogą bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są także wyczuwalne podczas badania palpacyjnego guzki, opuchlizna w obrębie brzucha oraz urazy brzucha.

Jak wykonuje się USG jamy brzusznej?

Badanie USG brzucha jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne dla poddającego się mu pacjenta. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego brzuch pokryty zostaje specjalnym żelem, który pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu wnętrza jamy brzusznej.

Badanie wykonywane jest przez lekarza, którzy przesuwa głowicę urządzenia ultrasonograficznego po brzuchu pacjenta. W czasie badania pacjent może zostać poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu oraz nabieranie i wypuszczanie powietrza w określonych momentach. USG brzucha trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie pozwala na ocenę stanu takich narządów wewnętrznych, jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, duże naczynia krwionośne, pęcherz moczowy i innych.

Jak prawidłowo przygotować się do badania USG brzucha?

Przed przystąpieniem do USG brzucha konieczne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta. Najważniejszym elementem jest niespożywanie pokarmów w określonym czasie poprzedzającym wykonanie badania. Zalegające w narządach jamy brzusznej gazy oraz treści pokarmowe mogą bowiem utrudniać przeprowadzenie badania.

Z tego powodu zaleca się, aby powstrzymać się od jedzenia na co najmniej 6 godzin przed badaniem. Nie należy także żuć gumy, palić papierosów oraz spożywać napojów gazowanych. Dopuszczalne jest wypijanie niewielkich ilości niegazowanej mody. Na kilka dni przed planowanym badaniem należy także zrezygnować ze spożywania potraw powodujących wzdęcia. Ostatni posiłek przed USG brzucha najlepiej spożyć do godziny 19 w dniu poprzedzającym badanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here