marchewka

Zupa marchewkowa – składniki

  1. 1 łyżka masła
  2. 1 łyżka oliwy
  3. 1 cebula
  4. 1 ząbek czosnku
  5. 1/2 małego pora
  6. 500 g marchewki
  7. 300 g ziemniaków
  8. 500 ml bulionu jarzynowego lub drobiowego
  9. przyprawy: 1 łyżeczka kurkumy oraz 1/2 łyżeczki przyprawy curry
  10. 250 ml mleka (krowiego lub kokosowego)

Zupa marchewkowa – przygotowanie

  • Do garnka włożyć łyżkę masła i łyżkę oliwy, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i co chwilę mieszając smażyć na małym ogniu przez ok. 2 minuty.
  • Teraz dodawać stopniowo resztę warzyw, co chwilę mieszając i smażąc wszystko w sumie przez ok. 10 minut.
  • Najpierw dodać pokrojony na plasterki czosnek a za chwilę umytego i pokrojonego na plasterki pora.
  • Później obraną i pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę i obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. W międzyczasie doprawić warzywa solą.
  • Zalać gorącym bulionem, dodać przyprawy (kurkumę i curry) i zagotować, przykryć pokrywą i gotować ok. 15 minut do miękkości warzyw.
  • Dodać mleko i zmiksować na krem.

zupa marchewkowa ma wiele znakomitych właściwości

Marchewka – kalorie

Ilość kalorii w marchewce jest dość niska. W 100 gramach marchewki znajduje się około 41 kalorii. Dzięki temu, że marchewka zawiera małą ilość kalorii, często pojawia się ona w dietach odchudzających. Ponadto dzięki małej ilości kalorii marchewka jest podstawą wielu smacznych i zdrowych surówek, które można jeść na diecie. Jednak jeśli ugotujemy marchewkę lub udusimy ją z masłem i dodamy do niej zasmażkę, ilość kalorii w marchewce będzie już dużo wyższa. Dlatego należy bardzo uważać na to, w jakiej postaci chcemy podać marchewkę. Pamiętajmy, że najzdrowsza jest zawsze surowa marchewka o małej ilości kalorii i dużej zawartości składników odżywczych.

Marchewka – właściwości odżywcze oraz lecznicze

100 gramów marchewki dostarcza około 41 kalorii (kcal) i 3 gramy błonnika pokarmowego (głównie celulozy). Warzywo to ma znikomą zawartość białka oraz tłuszczów, stąd jego wartość kaloryczna wynika głównie z zawartości węglowodanów (te stanowią prawie 10% marchwi). Marchewka jest znanym i cenionym źródłem witaminy A (w postaci jej prowitamin, czyli beta, alfa karotenu i innych karotenoidów), wręcz jej prawdziwą kopalnią. Jej w niej zawartość jest naprawdę ogromna, gdyż 100-gramowa porcja marchewki zaspakaja ponad 700% dziennego zapotrzebowania na wspomniany składnik. Nie wolno jednak zapominać, że marchewka jest również dobrym źródłem witaminy C, witamin z grupy B (kwasu foliowego, B1, B2, B3, B5, B6), witaminy K oraz składników mineralnych – magnezu, fosforu, potasu, sodu, miedzi oraz manganu. Z bogactwa znajdujących się w marchewce substancji odżywczych wynikają jej prozdrowotne właściwości. Marchewka wspiera układ nerwowy, wspomaga pamięć i koncentrację, poprawia stan włosów, skóry i paznokci, redukuje ryzyko chorób nowotworowych, wspomaga wzrok, redukuje objawy starzenia się, wzmacnia odporność, oczyszcza, pobudza, odtruwa i krzepi wszystkie układy organizmu, wspomaga układ krwionośny i obniża poziom złego cholesterolu we krwi, czy też redukuje ryzyko rozwoju miażdżycy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here