Przenośne nośniki pamięci kojarzą nam się z kartami SD i pendrive’ami. Jeśli jednak zależy nam na jak największej przestrzeni dyskowej, a nie chcemy wydawać fortuny, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na zewnętrzny dysk SSD.
Komu może przydać się zewnętrzny dysk SSD?
Współcześnie coraz więcej osób interesuje się usługami składowania danych w chmurze. Przechowywanie plików na serwerze jest znakiem czasów. Jednak nie oznacza to, że zupełnie przestaliśmy potrzebować fizycznych magazynów pamięci. Pendrive’y, choć nie tak popularne jak jeszcze niedawno, wciąż są na rynku. A ich większe odpowiedniki – dyski zewnętrzne – są bardzo interesującym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w naprawdę wielu sytuacjach. Z magazynów pamięci tego typu korzystają m.in. profesjonaliści zajmujący się tworzeniem treści wizualnych. Graficy, filmowcy i projektanci przechowują na swoich urządzeniach pokaźne ilości danych. Wykorzystanie w tym celu zewnętrznego dysku SSD jest świetnym sposobem na magazynowanie materiałów, które mogą się przydać w przyszłości, bądź przenoszenie projektów pomiędzy jednym urządzeniem a drugim. Również testerzy sprzętu komputerowego zdecydowanie skorzystają na posiadaniu tego typu sprzętu w swoim biurze. Przenośne dyski SSD pozwalają na przechowywanie gier, konfiguracji, sterowników i programów, które mogą być przydatne w trakcie ich pracy. Z przenośnych nośników może skorzystać jednak praktycznie każdy – czy to osoba, która chce przechowywać zdjęcia z rodzinnego wyjazdu, czy też gracz grający w nowo wydane, zajmujące dużo miejsca gry, czy fan filmów, które nie są dostępne w ramach streamingu.
Jakie prędkości zapisu i odczytu może osiągnąć dysk twardy na USB?
Najlepsze dyski SSD korzystające z USB 3.0 potrafią osiągać prędkości rzędu 500 MB/s odczytu i zapisu. Oczywiście wymaga to obecności odpowiedniego portu w naszym urządzeniu. Na szczęście większość PC i laptopów posiada złącze USB 3.0. Wartości te są więc dość zbliżone do tego, co oferują nam dyski SSD korzystające ze złącza SATA. Tam prędkości zapisu i odczytu sięgają około 600 MB/s. Różnicy w codziennym użytkowaniu więc nie zauważymy. No poza tym, że taki dysk musimy podłączyć do USB, którego nie możemy wykorzystać jednocześnie do niczego innego – co w przypadku PC rzadko kiedy jest problemem, ale w przypadku laptopa z bardzo ograniczoną ilością portów już zdecydowanie może nim być. Oczywiście nie oznacza to, że taki dysk przenośny zastąpi nam najwydajniejsze modele SSD. Bardzo szybkie SSD, takie jak np. Samsung 970 EVO na złączu NVMe, potrafią osiągać prędkość zapisu na poziomie 2500 MB/s, a odczytu do 3500 MB/s.
Zewnętrzny dysk SSD do laptopa – czy ma to sens?
Przenośne dyski SSD sprawdzają się także jako doposażenie laptopa. Współcześnie w urządzeniach mobilnych nie znajduje się wystarczająco dużo miejsca, by zamontować w nim dwa pełnowymiarowe nośniki. Aktualnie wiele modeli pozbawionych jest nawet czytnika CD-ROM, który dawniej zamieniany był na dodatkowy dysk. Osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą opierać się wyłącznie na chmurze, muszą szukać alternatyw. Do takich należy przenośny dysk SSD do laptopa – jest on mały, lekki, a może oferować naprawdę sporą przestrzeń dla danych.