Jak oszczędzać na budowie domu? Poznaj taryfę budowlaną na prąd!

0
2121

Podczas budowy swojego idealnego domu, na który decyduje się wiele osób, niezbędne jest wykorzystanie dużej ilości prądu. W końcu wiertarka, światło oraz inne elektroniczne narzędzia nie zadziałają bez niego. Przy takiej budowie ilość potrzebnej energii jest niesamowicie duża, co oznacza, że i koszty za jej użycie również są wysokie. Dlatego ważnym jest, by zastanowić się, jak zaoszczędzić i nie zbankrutować na budowie domu. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, sięgnijmy po informacje na ten temat z wiarygodnych źródeł lub skorzystajmy z fachowej pomocy eksperta.

Czym jest prąd budowlany?

To nic innego, jak taryfa energii elektrycznej, w której zakład energetyczny udziela nam prądu na potrzeby budowy. Taryfa ta różni się zdecydowanie od tej zwykłej taryfy dla naszego domu (wykorzystywana do codziennego użytku). Możemy wybrać zatem tymczasowe dostarczanie prądu, czyli tylko na okres budowy, a po jej zakończeniu musimy przyłączy się do sieci lub prąd docelowy, czyli wymagający całej instalacji oraz licznika, który będzie również wykorzystywany na stałe po budowie. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsza opcja jest rozliczana według taryfy budowlanej, natomiast druga korzysta z prądu zwykłego, co jest nielegalne.

Jakie są taryfy prądu budowlanego i jak wybrać odpowiednią taryfę?

Dostępne są aż trzy taryfy: C11, C12a oraz C12b. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną jest taryfa budowlana C11, dlatego iż, płacimy jedną cenę za kilowatogodzinę, korzystając i w dzień i w nocy. Tym samym nie musimy wcześniej planować w jakiej porze ten prąd będzie częściej wykorzystywany. C12a to taryfa dwustrefowa, oferowana dla osób, które wiedzą, kiedy będą potrzebować energii do prac budowlanych i dzięki temu mają kontrolę nad zużywaniem prądu. C12b to taryfa również dwustrefowa, dla tych, którzy swoje prace planują na pory nocne. Wymaga to wówczas rozliczenia w strefach czasowych, dzięki czemu można zaoszczędzić. Wybór odpowiedniej taryfy budowlanej zależy od tego, jak planujemy prace na budowie, a konkretniej w jakich porach. Jeśli zdecydujemy się na określony plan działania, będziemy mogli wówczas wybrać najbardziej odpowiednią ofertę.

Jak uzyskać niskie rachunki za prąd na budowie?

Prąd budowlany jest znacznie droższy od tego, z którego korzystamy w naszych gospodarstwach domowych. Nasze rachunki są zależne głównie od tego jaką taryfę oraz sprzedawcę wybierzemy. Na sam początek zastanów się, jak będzie przebiegać budowa domu, czy jesteś w stanie określić plan jej działania i czas, w którym będziesz potrzebować prądu. Jeśli nie masz określonych pór dnia ani twoi pracownicy, zdecyduj się na taryfę C11, z której możesz korzystać o dowolnych godzinach. Z wybraną taryfą łatwiej będzie podjąć Ci kolejne decyzje. Następnie musisz zapoznać się z ofertami dostawców prądu i porównać je. Tak będziesz mógł wybrać spośród wielu, jednego, który oferuję Ci najniższe stawki cenowe. W ten sposób twoje rachunki za prąd będą niskie, a Ty będziesz mógł się cieszyć nowym domem bez przepłacania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here