Jak zagęścić sos?

Uzyskanie aksamitnego, jednolitego sosu bez grudek często sprawia spore problemy w kuchni, zwłaszcza dla początkujących kucharzy. Sporo kłopotów sprawia również przygotowanie sosu o pożądanej gęstości. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak zagęścić sos.

Jak zagęścić sos?

Jak zagęścić sos?Odparowywanie, czyli tzw. redukcja – jest to jedna z najprostszych metod polecana zwłaszcza do grupy osób, która dba o swoją figurę, gdyż jest to metoda nie dodająca dodatkowych kalorii potrawie. Aby w ten sposób uzyskać sos, należy odcedzić płyn który powstał w czasie smażenia lub gotowania mięsa, następnie wlać go do rondelka i gotować do momentu, aż woda odparuje a sam sos stanie się gęsty. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by przygotowywane mięso nie było zbyt mocno przyprawione, ponieważ w czasie redukcji w sosie znajdują się najintensywniejsze aromaty, które niezbyt mogą służyć późniejszemu smakowi sosu (chodzi tu zwłaszcza o sól).

Jednym z popularniejszych sposobów jest dodanie mąki – odpowiednią ilość mąki (w zależności od ilości sosu warto rozpocząć od mniejszej ilości, a w razie potrzeby jeszcze dodać) należy dokładnie rozmieszać w niewielkiej ilości wody – koniecznie zimnej, kolejno wlać do niej odrobinkę gorącego sosu, po czym wymieszać i wlać do rondelka. Następnie trzeba zagotować sos pamiętając, że sos po użyciu mąki jeszcze zgęstnieje, gdy tylko zacznie się schładzać.

Masło – równie popularny sposób, wprowadzający nieco maślany posmak do potrawy, dlatego nie będzie pasować do każdego rodzaju sosu. Tworząc bardziej orientalną potrawę można użyć chociażby masła orzechowego.

Zasmażka – równie popularna jak użycie rozbełtanej mąki. Jest to metoda używana już przez babcie i prababcie. Aby zagęścić sos zasmażką, należy na patelni rozpuścić łyżkę masła, następnie dodając łyżkę mąki. Mieszankę trzeba podsmażyć ciągle energicznie mieszając, uważając by się nie przypaliła. Do tego wszystkiego wystarczy dolać jeszcze odrobinę gorącego sosu, wymieszać, dodać do reszty sosu i zagotować.

Metoda na serek topiony – ciekawe rozwiązanie, dodający nieco innego posmaku potrawie. Serek należy rozpuścić, mieszając jego rozdrobnione kawałki w odrobinie gorącego sosu, po czym dodać do garnka z resztą sosu. Pozostaje wymieszać i zagotować.

Fajnym sposobem jest zmiksowanie owoców i warzyw – można dodać również osobno zmiksowanego ziemniaka lub chociażby cukinię. Owoce lub warzywa świetnie zagęszczą sos bez dodawania dodatkowych kalorii.

Chleb lub siemię lniane – jest używany do zagęszczania ciemnych sosów. Pokruszoną kromkę lub ewentualnie bułkę tartą należy dodać do sosu, a następnie oczywiście zagotować. Siemię lniane dobrze sprawdzi się także jako zagęszczacz.

Przepisy na ciekawe sosy

Przepisy na ciekawe sosySos śliwkowy

Jest to bardzo popularny sos. Aby go przygotować powinniśmy podsmażyć w naczyniu drobno posiekaną cebulę z odrobiną cynamonu. Całość należy podlać delikatnie wodą lub sosem powstałym podczas pieczenia mięsa. Optymalna ilość to jedna szklanka. Możemy dodać bulion. Całość dokładnie mieszamy i gotujemy przez kilka minut. Dodajemy pokrojone śliwki i gotujemy jeszcze kilka minut pozbywając się w międzyczasie cynamonu.

Sos czosnkowy z dodatkiem chilli

Do przygotowania tego sosu wykorzystamy patelnię, na której smażyliśmy mięso. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy drobno posiekaną szalotkę wraz z czosnkiem i papryczką chilli. W trakcie przygotowywania sosu dodajemy również sok z cytryny oraz odrobinę wody. Możemy również dodać bulion i całość zagotować aż do momentu zgęstnienia. Całość możemy zmieszać z śmietaną i pietruszką po ostygnięciu.

Sos musztardowy

Podobnie jak w poprzednim przypadku do przygotowania tego sosu wykorzystamy patelnię, na której przygotowywaliśmy mięso. na rozgrzany tłuszcz dodajemy również jak w poprzednim sosie posiekaną drobno szalotkę i czosnek. Po krótkim przysmażeniu dodajemy musztardę i ciepłą wodę. Po dodaniu bulionu całość gotujemy do momentu aż sos zgęstnieje. Przed podaniem możemy dodać masło i odrobinę pietruszki.

Sos grzybowy

W garnku z wodą gotujemy startą marchewkę i pietruszkę oraz bulion. W międzyczasie na rozgrzanej patelni podsmażamy grzyby i cebulkę. Dodajemy to do ugotowanych warzyw i dusimy na małym ogniu przez kilkanaście minut. Na koniec dodajemy śmietanę oraz odrobinę pietruszki.

Sos cytrynowo-koperkowy

Podgrzewamy skórkę z cytryny w jej sosie oraz dodajemy cukier i pilnujemy aby się rozpuścił. W innym naczyniu podgrzewamy oliwę wraz z kurkumą. Całość łączymy razem dodając majonez. Możemy również doprawić taki sos odrobiną koperku. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć uniwersalnej pietruszki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here