Kosmetyki wegańskie a niewegańskie

Do grupy kosmetyków wegańskich do ciała zalicza się tylko takie produkty, których substancje nie są testowane na zwierzętach i w których składzie nie ma substancji odzwierzęcych. Co takiego mogą one zatem zawierać? Po czym można samodzielnie poznać, że kosmetyk naprawdę jest wegański i bezpieczny – zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt?

Ogólne zasady

Oczywiście najważniejszą cechą definiującą kosmetyki wegańskie do ciała jest to, w jaki sposób się je testuje – nie wolno tego robić na zwierzętach, co zresztą w Unii Europejskiej jest zakazane już od ponad sześciu lat. Drugi równie ważny aspekt to sam skład preparatów. Musi być on po prostu wegański. A co to właściwie oznacza?

Prawdziwie wegański kosmetyk nie może zawierać nawet najmniejszej namiastki substancji odzwierzęcej. Chodzi tu m.in. o: mleko, pyłek pszczeli czy śluz ślimaka. Zdarza się również, że bardziej specjalistyczne preparaty wykonuje się z całych ciał lub wybranych narządów zwierząt. Nikt nie powinien ich używać.

Substancje używane w kosmetykach niewegańskich

W standardowych kosmetykach bardzo często powtarzają się dokładnie te same substancje odzwierzęce. Jedną z tych najczęściej używanych jest kolagen – białko, które występuje także w ciele człowieka. Łączone jest przeważnie z elastyną lub kreatyną. Te dwie substancje również pobiera się od zwierząt.

Do innych substancji odzwierzęcych, używanych w kosmetykach niewegańskich, należą: miód, śluz ślimaka, jaja, łój zwierzęcy, mleko pszczele oraz zwykłe krowie mleko. Spore kontrowersje wzbudza również kwas hialuronowy, który można wyprodukować w sposób sztuczny, a jednak często pozyskuje się go z grzebieni kogucich.

Na co jeszcze należy uważać?

Wybierając kosmetyki wegańskie do ciała, należy zachować maksymalną ostrożność. Bo choć każdy wie, że mleko czy miód są wytworami zwierząt, to niektóre substancje dużo ciężej zdefiniować i określić samodzielnie ich pochodzenie.

Mowa tutaj m.in. o glicerynie czy kwasie stearynowym. Obie te substancje mogą mieć zarówno pochodzenie sztuczne, jak i pochodzenie zwierzęce, a producenci często nie wspominają o tym, w jaki sposób je uzyskują. W kosmetykach wegańskich do ciała najczęściej takie produkty po prostu nie występują.

Kosmetyki wegańskie do ciała znajdziesz w ofercie Kosmetykizameryki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here