Outsourcing usług księgowych

W momencie kiedy realizacja pewnych funkcji w przedsiębiorstwie staje się wąskim gardłem, wiele organizacji decyduje się na przekazanie ich realizacji odrębnym podmiotom z zewnątrz. Takie działanie nazywa się outsourcingiem usług. Wydzielenie pewnych zadań ze struktury organizacji pozwala osiągnąć szereg korzyści i skupić się na podstawowych kompetencjach przedsiębiorstwa.

Jakie zadania najczęściej zleca się firmom outsourcingowym?

Do zadań najczęściej zlecanych do realizacji podmiotom zewnętrznym należą usługi związane z obsługą informatyczną firm, usługi biurowe i księgowe, usługi logistyczne, obsługa budynków czy zarządzanie nieruchomościami.

Czym jest outsourcing usług księgowych?

Outsourcing usług księgowych polega na przekazaniu funkcji księgowych i rachunkowych profesjonalnym podmiotom, takim jak biura rachunkowe czy księgowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca nie musi zatrudniać dodatkowych pracowników do działu księgowości. Ważne jest jednak, aby stale kontrolował i monitorował księgi rachunkowe. Wiele firm oferuje podgląd ksiąg rachunkowych online.

Co wchodzi w zakres usług outsourcingu usług księgowych?

Zakres usług wykonawcy outsourcingu obejmuje podstawowe działania księgowe, takie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującym prawem, komunikacja z urzędem skarbowym, uczestniczenie w kontrolach skarbowych, okresowe przeglądy ksiąg rachunkowych i podatkowych, archiwizacja dokumentów, przygotowywanie rocznych deklaracji podatkowych czy sporządzanie raportów i analiz finansowych.

Korzyści wynikające z outsourcingu usług księgowych

Zlecenie prowadzenia usług księgowych profesjonalnym podmiotom pozwala na osiągnięcie wymiernych korzyści dla przedsiębiorstwa. Do korzyści tych należą między innymi redukcja kosztów, oszczędność czasu, wysoka jakość wykonywanych usług księgowych, podział ryzyka, wyższa elastyczność i konkurencyjność na rynku oraz możliwość pełnej koncentracji na kluczowych kompetencjach swojej działalności.

Outsourcing usług księgowych to jedna z najpopularniejszych form outsourcingu. Większość firm na rynku właśnie w ten sposób prowadzi księgowość i korzysta z usług wykwalifikowanych biur rachunkowych lub samodzielnych księgowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here